FIFA'ya rüşvet operasyonu

FIFA'ya rüşvet operasyonu

27.05.2015 22:02:37
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, İsviçre'nin Zürih kentinde rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla bazı FIFA yetkililerin gözaltına alınmasına ilişkin, "Bu olay ABD Anayasası'nın kendi ülke sınırları dışında kanunsuz bir şekilde kullanılmasının başka bir örneğidir" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapan Lukaşeviç, üst düzey FIFA yetkililerinin gözaltına alınmasının akıllarda soru işareti uyandırdığını belirtti.

Lukaşeviç, "Bu olay ABD Anayasası'nın kendi ülke sınırları dışında kanunsuz bir şekilde kullanılmasının başka bir örneğidir. Bunun FIFA'yı, alacağı kararları ve seçimlerini lekelemek için kullanılmayacağını varsayıyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamada Lukaşeviç, ABD'yi kendi hukuk normlarını Amerika sınırları dışında kullanma girişimlerine son vermeye ve uluslararası hukuk prosedürlerini uygulamaya çağırdı.

İsviçre Adalet Bakanlığı, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında 2 FIFA başkan yardımcısının da bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)