Fiat 500 yenilikleriyle göz dolduruyor

63 yılı geride bırakan marka hayata geçirdiği uygulamalar ve teknolojik yenilikleriyle ilgi odağı olmaya devam edecek görünüyor...

11.08.2020 12:01:25

63. yaş gününü kutlayan Fiat 500 hayata geçirdiği yeniliklerle de dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Fiat açıklamasına göre, Fiat 500, 2007 yılında yollara çıkan ikinci nesli ile İtalyan modası ve stiline de bir örnek oldu. Fiat 500'ün üçüncü ve tamamen elektrikli olarak üretilecek yeni nesli; ulaşımın daha sürdürülebilir olması adına, inovasyon ve teknoloji ile güçlendirilerek kentsel ulaşıma yeni bir boyut kazandırmayı amaçlıyor.

11 FARKLI TEMA

Marka, bu yıl 63'üncü yılını kutlayan modelinin yeni yaşına özel modelin dünü, bugünü ve geleceğini anlatan bir sanal müze olan Virtual Casa 500'ü hayata geçiriyor. Müzeye, otomobilin doğduğu şehir, Torino - Mirafiori tesisleri içerisindeki Lingotto kompleksinde yer alan Pinacoteca Giovanni e Marella Agnelli sanat müzesi ev sahipliği yapıyor.Akıllı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden erişim sağlanabilen müzede, 1950'li yıllardan günümüze dinamik bir yolculuk eşliğinde Fiat 500'ün tüm yönleri ele alınıyor. Virtual Casa 500 sanal müzesinde, "Miras, Made in Italy, Yeni 500, Bir İkonun Günlüğü, 3 Kuşak İle Yolculuk, Yeni 500 Deneyimi, 500 Tasarım Hikayesi, Gelecek Burada Başlıyor" gibi 11 farklı tema yer alıyor.

FARKLI UYGULAMALAR DEVREDE

Açıklamaya göre, yeni nesil elektrikli 500'de kullanıcıların değişen gereksinimlerini her koşulda karşılamak üzere bir dizi bağlanabilirlik uygulaması da tasarlandı. Apple App Store ve Google Play Store'dan demo sürüm olarak indirilebilen uygulama ile şarj durumu kontrolü ile kapı, ışık ve klima açma kapama fonksiyonlarına uzaktan erişim sağlanıyor. Kullanıcı yine bu uygulama üzerinden en yakın servis noktası için arama yapabiliyor. Sistem ayrıca gerekli olması halinde veya tehlike halinde acil müdahale ekiplerini yönlendirmek üzere sürücü ile çağrı merkezi arasında iletişim de sağlayabiliyor. Araç kullanıcısı “Navigasyonum” özelliği ile bir sonraki gün gideceği rotayı planlayarak Fiat 500'e gönderebiliyor. 

YENİLİKÇİ UYGULAMALAR VAR

Fiat, şarj çözümleri kapsamında da yeni uygulamalar devreye alıyor. Akıllı telefonlarda kullanılabilen bir eko sistem uygulamasını da hayata geçiriyor. My easy Charge uygulaması ile kullanıcı, Fiat'ın Avrupa Birliği'nin kapsamlı şarj ağına sahip olan Digital Charging Solutions (DCS) üzerinden, Avrupa genelinde 150 bin kadar şarj noktasına ulaşarak aracının şarj gereksinimlerini yönetebiliyor.Evde uzaktan şarj yönetimi için geliştirilen ve yakın zamanda App Store'da yer alacak bir uygulama olan My easyWallbox (duvara monte edilebilen ve aracı şarj etmek için kullanılan sistem) ile çok hızlı şarj imkanı sunulurken, enerji maliyetlerinin daha düşük olduğu saat dilimlerinde aracın şarj edilmesinin de avantajlarından yararlanılabiliyor. Ayrıca enerji verimliliği, FCA e-Mobilite ekibinin Avrupa'nın önde gelen enerji tedarikçileri olan ENGIE ve ENEL X ile üç yeni 500 markalı Wallbox için işbirliği yapmasıyla da daha da artıyor. Bu işbirliğiyle sunulan ev tipi şarj çözümleri kapsamında kullanıcı, elektrik tarifelerinin daha uygun olduğu gece zaman dilimlerine şarj planı programlayıp, uygun tarifenin bittiği saati ayarlayarak tasarruf sağlayabiliyor. 

YORUMLAR (0)