DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

FETÖ'nün İstanbul Emniyeti yapılanması çözüldü

ByLock operasyonları sonucu gözaltına alınanların ifadeleri sonucu FETÖ'nün İstanbul Emniyeti yapılanmasının çözüldüğü belirtildi...

5 Yıl Önce
2016-12-21 07:09:28

Ajanslarda yer alan habere göre, FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespit edilen yaklaşık 1000 şüphelinin ifadeleri doğrultusunda örgütün İstanbul Emniyet Müdürlüğü yapılanmasının şeması ortaya çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında FETÖ'nün polis yapılanmasını ortaya çıkarmaya yönelik çalışma başlattı.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'nın talimatıyla şube bünyesinden seçilen 100 kişilik özel ekip soruşturma kapsamında, ByLock kullandıkları tespit edilen bin 6 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 456'sı tutuklandı, 550'sinin işlemleri ise sürüyor.

Şüphelilerin itirafları ve elde edilen deliller sonucunda, FETÖ'nün İstanbul Emniyet Müdürlüğü yapılanmasını ortaya çıkartan özel ekip tarafından, örgüt yöneticisi olduğu belirlenen 166 kişiye yönelik düzenlenen 2. dalga operasyonda ise 105 zanlı gözaltına alındı. Şüphelilerin 61'inin ise yurt dışında olduğu belirlendi.

105 KİŞİ TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 105 şüpheli tutuklandı. Emniyetin, operasyonlar bünyesinde oluşturduğu örgüt şemasının başında FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen, 2. sırada da Pensilvanya'da yaşayan ve "kainat imamı" olarak bilinen "Bahadır" kod adlı şüpheli yer alıyor.

Örgütte "Türkiye genel imamı" olarak görev yaptığı tespit edilen "Kozanlı Ömer" kod adlı Osman Hilmi Özdil'in 3. sırada yer aldığı şemanın 4. sırasında, "polis memurları Türkiye imamı" Süleyman Uysal, 5. sırada ise "rütbeliler Türkiye imamı" olarak bilinen ve kimliği henüz belirlenemeyen bir zanlı yer alıyor.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİ VE GÖREVLERİ

Şemada sırasıyla yer alan örgüt yöneticileri ve görevleri şöyle:

"Şemada, 'polisler Marmara bölge sorumlusu' 'Mehmet' kod adlı Muhammet Alıç 6. sırada, 'polisler Marmara bölge sekreteri' 'Mesut' kod adlı Bülent Ecevit Bahadır 7. sırada, 'mutluluk imamı' 'Hasan' kod adlı Hüseyin Sarı 8. sırada, 'bilişim imamı' 'Sinan' kod adlı Salih Cömert 9. sırada, 'ara yapıcı imamı' 'Ali' kod adlı Ahmet Şahsuvaroğlu 10. sırada, 'rütbeliler İstanbul imamı' 'Musa' kod adlı Hayri Bakır 11. sırada, 'polis memurları İstanbul imamı 'Cemil' kod adlı Cengiz İmanlı 12. sırada, 'başmüfettiş ve birinci sınıf emniyet müdürleri imamı' 'Fatih' kod adlı Bünyamin Oğul 13. sırada, '2. ve 3. sınıf emniyet müdürlerinden sorumlu imam' 'Ömer' kod adlı Hasan Çalışkan 14. sırada, '4. sınıf emniyet müdürleri ile emniyet amirlerinden sorumlu imam' 'Hakan' kod adlı Hasan Deniz 15. sırada, 'başkomiser, komiser ve komiser yardımcılarından sorumlu imam' 'İsmail' kod adlı İbrahim Aydoğdu ise 16. sırada yer alıyor. "

Bu arada, FETÖ'nün polis memurlarını devrelere ayırdığı görülen şemada, 17'den 22'ye kadar devre imamları, alt kısımlarda ise grup imamları ve ByLock yükleyicileri bulunuyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş