Faiz indiriminde yeni bir hamle bekleniyor

TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Perşembe günkü toplantıda atacağı adım merak konusu olurken, yatırımcılar; kurulun faizleri en az 50, en fazla 100 baz puan indireceğini öngörüyor.

14.01.2020 20:26:09

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklenti anketinden çıkan pozitif veriler politika faiz oranında en az 50 baz puanlık indirim ihtimalini güçlendiriyor. İndirim kararında ocak ayı enflasyon beklentisinin yüzde 1.10, faiz tahmininin de yüzde 11.53 olarak açıklandığı anket de belirleyici olacak.

Faizleri 5.5 ayda bin 200 baz puan düşüren TCMB Para Politikası Kurulu'nun (PPK) Perşembe günkü toplantıda atacağı adım merak konusu. Yatırımcılar; kurulun faizleri en az 50, en fazla 100 baz puan indireceğini öngörüyor. 150 baz puanlık indirim ise sürpriz olarak yorumlanıyor. Daha yüksek bir indirimin dolar/TL kurunu yukarı taşıyacağını ifade ediyor.

Piyasa analisti Burçak GezginYeni Akit'e yaptığı değerlendirmede TCMB'nin faiz indirim marjının iyice daraldığını belirtti. Yatırımcıların kurumun alacağı karara dikkat kesildiğini vurgulayan Gezgin, şöyle konuştu: “Faizin aşağı çekilebileceği, yüzde 10.50'ye kadar indirilebileceği ya da yüzde 12'de tutulabileceği dillendirilen senaryolardan. Ama 11.50'ye düşürülmesi kuvvetle muhtemel görülüyor. Ötesi olabilir mi? Olabilir ama güçlü bir faiz indirimi için enflasyon verileri iyileşmeli. Peki, 100 baz puanlık bir indirim kararı alınabilir mi? Alınabilir. Emin olun, bu kararın ardından dolar/TL kurunda ciddi bir hareketlilik gözlenmez. Çünkü piyasalar TCMB'nin faiz indirimini fiyatlamış vaziyette. Ancak 150-200 baz puanlık bir indirim kurda dalgalanmalara neden olabilir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)