SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Ekrem İmamoğlu, İBB verilerini neden kopyalamak istedi?

Ekrem İmamoğlu, İBB verilerini neden kopyalamak istedi?

AK Parti'nin usulsüzlük iddialarına ilişkin yapmış olduğu itirazları karara bağlamadan İl Seçim Kurulu tarafından mazbatası verilen Ekrem İmamoğlu, ilk icraat olarak belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını istedi. Mahkeme, İmamoğlu'nun büyük tepki çeken bu kararını engelledi. Peki İmamoğlu belediyenin 'server'ını niye kopyalamaya çalışıyor? İBB’deki veriler neden önemli?

Ekrem İmamoğlu, İBB verilerini neden kopyalamak istedi?
19.4.2019 21:32:44

İstanbul seçimleriyle ilgili tartışmalar sürerken YSK'nın henüz itiraz sürecini sonuçlandırmadan mazbata verdiği CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun ilk iş olarak verdiği belediyenin elektronik veri tabanının kopyalanması talimatı büyük tepkilere neden oldu.

İmamoğlu'nun hiçbir güvenlik soruşturmasından geçmeyen ve herhangi bir belediye çalışanı olmayan 3 kişiye belediyenin tüm mahrem bilgilerini teslim etmesine tepkiler büyüyor.

MAHKEME 'DUR' DEDİ

AK Parti'li meclis üyesi Yüksel Akyol ve Ömer Faruk Kalaycı, İstanbul 4. İdare Mahkemesine başvurarak "Belediye müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile belediye çalışanlarından veya dışarıdan belirlenecek 3 uzman ile belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmesine" ilişkin kararın iptali ile yürütmesinin durdurulmasını istedi.

Talebi değerlendiren idare mahkemesi, iptali talep edilen işlemin uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğundan davalının birinci savunması ile ara karara yanıt alındıktan ve savunma kararına cevap süresi dolduktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verdi.

"BU ACELECİLİK NEDİR?"

Sabah Gazetesi editörü Kenan Kıran, A Haber canlı yayınında İmamoğlu'nun veri tabanını kopyalatmak istemesini değerlendirdi. İmamoğlu'na serverı neden kopyalatıyorsunuz? sorusunu yönelten Kıran, "Bu acelecilik nedir? Göreve başlar başlamaz dışarıdan 3 kişi getirerek gerekçesiz şekilde verileri kopyalatmaya çalışırsanız yargı bunu durdurur. Bu uzmanları kim belirledi bunlar güvenlik soruşturmasından geçtiler mi? Bu 3 kişinin niyeti ne?" ifadelerini kullandı.

VERİLER NEDEN ÖNEMLİ?

"İstanbul'da yaşayan hakim, savcı, MİT mensupları ve vatandaşların ikamet adresleri ile tüm bilgileri belediyede kayıtlı." diye konuşan Kıran şöyle devam etti: "Bu veriler 3 kişi tarafından kopyalandıktan sonra dışarıya sızdırılırsa hakim, savcı, MİT mensuplarının tüm adresleri ve bilgileri terör örgütlerinin eline geçebilir. Bu devletin hafızasıdır siz bunları kopyalayarak paralel bir veri oluşturuyorsunuz.".


    YORUM YAZ

YORUMLAR

suha / 19.4.2019 23:49:33
emir var demek ki bir yerlerden
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR