DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

Din görevlilerine işaret dili eğitimi

Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında din görevlileri, hutbe ve vaazları işitme engellilere işaret diliyle aktarabilmek için eğitim alıyor.

28.08.2015 09:02:09

Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında din görevlileri, hutbe ve vaazları işitme engellilere işaret diliyle aktarabilmek için eğitim alıyor.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülen "İşittik ve İtaat Ettik Projesi" çerçevesinde 81 ilden 113 din görevlisi Kastamonu'da eğitim görüyor.

Kastamonu Diyanet Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki eğitimler, Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğünü hazırlayan ekip ve özel ilahiyat eğitimcisi 6 kişilik kadro tarafından veriliyor.

Eğitimde, din görevlilerine, işaret dilinin ve işitme engelli bireylerin yapısı, işitme engellilerle iletişim kurma teknikleri, Türk işaret dilindeki kavramlar ve karşılıkları, itikat, ibadet ve ilmihal kavramlarının işaret dilindeki karşılıklarıyla hutbe ve vaazların işaret diline çevrilmesi konularında bilgiler aktarılıyor.

Kurs bitiminde tüm illerde en az bir camide hutbe ve vaazlar işaret diliyle tercüme edilecek. 

Proje koordinatörü Mustafa Başkonak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye'deki tüm engelli bireylerin dini eğitim ve öğretim faaliyetine yönelik cumhuriyet tarihinin en geniş ve donanımlı çalışmalarını gerçekleştirdiğini söyledi.

Kurumun proje kapsamında öncelikle materyal geliştirerek Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğünü oluşturduğunu ifade eden Başkonak, şöyle konuştu:

"Bunun içinde 798 dini kavram var. Bunların işaret dilindeki karşılıklarının nasıl yapılacağı bulunmakta. Eğitim faaliyetine Kastamonu'da başladık. Eğitimimizde ülke genelinden 113 din görevlisi bulunuyor. Eğitimimiz 2 hafta sürecek ve yaklaşık 70 saate tekabül ediyor. Arkadaşlar, ilk başta işaret dilinin yapısı, işitme engellilerin yapıları ve diğer engel grubundaki bireylerin durumu, onlara yönelik eğitim, teknik ve yöntemlerin neler olduğu gibi konularda formasyon eğitim alacak. Daha sonra Türk işaret dilindeki kavramlar ve karşılıklarını öğrenecekler. Birinci ve ikinci kur halinde gerçekleştireceğimiz çalışmaların ölçme ve değerlendirmeleri de yapılacak. İkinci kura geçen arkadaşlarımıza günlük yaşantıda kullanılan itikat, ibadet ve muamelatla alakalı kavramlar öğretilecek."

"Sosyalleştirmeyi gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz"

Başkonak, Türkiye'de sadece işitme engelliler değil, tüm engel gruplarındaki vatandaşlara yönelik farkındalık eksikliği olduğuna işaret etti.

Öncelikli amaçlarının bu farkındalığı oluşturmak olduğuna vurgulayan Başkonak, "Bu farkındalığın neticesinde işitme engelli kardeşlerimizde de dini sosyalleştirmeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Dini yaşayamayan bireyler dinden uzak kaldıkları için sosyalleşmeleri de gecikiyor, bu sosyalleştirmeyi gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz" değerledirmesinde bulundu. 

Başkonak, din görevlilerinin, kurstan sonra toplumun tüm kesimine hitap edebilme olanağına kavuşacağını anlattı.

"Görevliler, eğitimleri engelli bireylerin ailelerine de verecekler"

Kursun bitiminde katılım belgesi almaya hak kazananların hem camilerde hem de görev yaptıkları kurslardaişitme engelli vatandaşlar için dini eğitim ve öğretim faaliyetine başlayabileceklerini belirten Başkonak, şunları kaydetti:

"Kursumuzdaki görevliler, bu eğitimleri engelli bireylerin ailelerine de verecekler. Kurs bittikten sonra, Türkiye'nin her şehrindeki en az bir camide cuma ve bayram namazlarının hutbe ve vaazları, işaret diliyle tercüme edilecek. Kursumuzun tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Başkonak, kursiyerlerin illerine döndükten sonra kendilerini bu konuda daha da geliştirmeleri için Diyanet İşleri Başkanlığının, Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehdi

Sayın çavuşoğlu..!1-Lafta Türkiye Kürt ve Türklerin devleti.Ama siz Suriye Kürtlerine malum tavrı alırken,Suriye ve Irak Türkmenleri konusunda nasıl koruyucu ve kollayıcı bir yaklaşım içinde olduğunuz çok açık görülüyor.2- Irak Türkmenleri zaten şii ve Sadr'a bağlı.Sizin korumanızı istedikelri yok.ve Türkmenlerin dost gördükleri haşd-i şabi den Türkmenleri koruma arzunuz oldukça komik.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş