DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş: Kızkardeşim başörtülü

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, canlı yayında başörtüsüyle ilgili konuştu...

7 Yıl Önce
2015-05-28 04:17:17

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında 7 Haziran seçimlerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'yla ilgili sözlerine birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında türkü söyleyen Demirtaş, yıllarca başörtüsü için mücadele ettiğini, kardenişin de başörtülü olduğunu belirtti.

Selahattin Demirtaş, "HDP'nin İslam'a karşı olması dine karşı olması gibi bir yaklaşım asla olmadı. Asla böyle bir saygısızlığımız bu kadar çarpıtmalara rağmen düşünülemezdi. Bu, başbakanın bilinçli psikolojik baskısıdır. Seçim bildirgemizde inanç özgürlüğünü de tanımladık. Hepsi eşit hizmet almayı hak ediyor. Biz diyoruz ki Diyanet İşleri Başkanlığı sadece bir dine hizmet etmesin, bütün dinlere eşit hizmet sunsun. Devletten emir almasın özerk olsun. Ben kendimi inançlı Müslüman olarak tanımlıyorum. Buna rağmen neden meydanlarda bu kafirdir diye kampanya yürütüyorsunuz? Demirtaş din düşmanıdır açıklamaları seçmenin eğilimini değiştirmek içindir" dedi.

TAKSİM'DE 1 MAYIS'LA İLGİLİ AÇIKLAMALARI

Taksim Kabe'mizdir dediğimi ortaya koysunlar istifa ederim. 1977 Taksim'inde 34 işçi burada öldürüldü, dolayısıyla anmayı burada yapmaları lazım dedim. Nasıl ki bir Müslümana Kabe'den başka yer gösteremezsiniz bunu da yapamazsınız ifadesini kullandım. Ülkenin başbakanı, Cumhurbaşkanı iftira kampanyasını yürüten birinden her şeyden önce korkulur. 

(Sizin zerdüştlüğe eğiliminiz var mı sorusu üzerine) Zerdüştlük Ortadoğu'nun en yaygın dinlerinden biridir. Ben Müslümanım. Erdoğan'ın açıklamaları Zerdüştlük dinine inanan insanlara da hakarettir. 

'KURAN SEÇİM MALZEMESİ HALİNE GETİRİLDİ'

(Kürtçe Kuranı Kerim) Bizim rahatsız olduğumuz nokta meydanlarda bunu neden bir seçim malzemesi haline getiriyorsun. Sadece bizde değil herkeste rahatsızlık uyandırmıştır. 

'DOMUZ ETİ YEDİ' MANŞETİ

('Domuz eti yedi' manşetleri) Hayır ben domuz eti yemedim. Alıntı yaptıkları alman gazetesinde de böyle bir şey yazmıyor. Çevirisini yaparken çarpıtmışlar. Toplumun bir kesiminin gözünde beni karalamak için yapılmış kara propagandadır. İslamiyeti Erdoğan'dan öğrenmiş değiller. Ortadoğu'da Araplardan sonra İslamiyeti ilk kabul eden kavimlerden biri Kürtler. Olup biteni herkes izliyor. Karalama yapıldı diye gruplar halinde AKP'ye girecek değiller. 

'KIZKARDEŞİM BAŞÖRTÜLÜ'

Başörtüsü mücadelesinin içinden gelen birisiyim, yıllarca mücadele ettim. Herkesin hakkını savunduk. Başörtülülerin de, Alevilerin de işkence görenlerin de... Herkese insan haklarını savunduk. Kızkardeşim başörtülü. 

(Seçim bildirgesinde bulunan her gence 200 TL desteği) İstihdam problemini çözene kadar herkese genç yaşam kartı verilmeli buna da devlet tarafından aylık 200 TL yüklenmeli. Bu gençlerin hakkı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abbas cink

iside yalakalik yaparken bunlari düsünmüyordunuz degilmi galiba P K K sana bir seyler yapti umarim iyi yapmistir

M

kardesinin basörtüsü varmis. pkk zerdust jugend'te ne isin vardi ozaman? yahu, biraz bilmediklerimizle kandirmaya çalis bizi selahattin, çok cahilsin çok. iplerin bile görünür halde! kuklaman seni

ömer faruk

Rasulallahın amcasıda ebu leheb

Görüş Bildir Bizimle Paylaş