DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Demirtaş: Amaç içsavaş çıkarmaktı

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır mitingindeki saldırı ve koalisyon için önemli mesajlar verdi...

8 Yıl Önce
2015-07-11 05:44:27

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da seçim öncesi HDP mitinginde IŞİD üyesinin bombalı saldırısı ve kurulacak koalisyon hükümetiyle ilgili konuştu. Bu saldırı, iç savaş çıkarmaya dönük bir girişimin en önemli hamlesiydi. IŞİD'in saldırısıydı ifadesini kullanan Demirtaş, koalisyon için de "Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun çarşamba günü kendilerine geleceğini anımsatarak, “Bizim üyesi olsak da olmasak da kurulacak koalisyondan üç beklentimiz var; demokrasi, adalet ve barış. AK Parti konumunu ve söylemini değiştirmediği için bizim de konumumuz değişmedi.," dedi.

Hürriyet Gazetesi'nden Deniz Zeyrek'in haberine göre; HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hürriyet'in tüm detaylarıyla masaya yatırdığı Diyarbakır saldırısını ve şüpheli IŞİD üyesi Orhan Gönder'le ilgili ortaya çıkan bilgileri değerlendirdi. Saldırının sorumlusu olarak yakalanan Gönder'in arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerektiğini söyleyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

AMAÇ İÇSAVAŞ ÇIKARMAKTI

“Bu saldırı, iç savaş çıkarmaya dönük bir girişimin en önemli hamlesiydi. IŞİD'in saldırısıydı. Bu konuda şüphe yok. DHKP-C bağlantılı dediler ama Mersin ve Adana'daki binalarımıza yapılan saldırılar da IŞİD saldırısıydı. Oradaki zanlı da IŞİD'e katılmış, eğitim almış. O saldırılarda hedeflerine ulaşamayınca daha kanlı bir saldırı girişiminde bulundular. Bize ‘IŞİD Adana ve Mersin'de istedikleri olmayınca intihar saldırısı planlıyor. Daha büyük bir saldırı yapacaklar' bilgisi gelmişti.

DESTEK ALMADAN YAPAMAZDI

Etkili bir soruşturma yürütülmedi, yürütülmüyor. Sadece saldırgan yakalandı. Onu Diyarbakır'a getiren, mitingin istihbaratını ve patlayıcıları veren, alana sokan kimlerdir? Bu soruların cevabının ortaya çıkması, alenileşmesi gerek. Devletin desteği olmadan o bombayı oraya getiremezdi.

UMUT KOALİSYON

Ortaya çıkan bilgiler sizlerin çıkardığı bilgilerden ibaret. Bakanlar da o bilgiler ortaya çıktıktan sonra konuşuyor. Sorumluluk İçişleri Bakanlığı'nındır. Bakanlık sahip olduğu bilgileri savcılarla, bizlerle paylaşmalıdır. Soruşturma gizli yürütüldüğü için müdahil olamadık ama ilk fırsatta olmayı planlıyoruz. Umutlu değilim. Çünkü ‘ilişkiler ağı çözülse de devlet kapatacak' kanaatindeyim. Ancak bir koalisyon olursa, bizim de bulunacağımız bir koalisyon hükümetinde üstünün örtülmesine izin vermeyiz. CHP'nin olacağı bir koalisyonda da üstünün örtülmemesini CHP'den isteriz.”

3 şartımız var: Demokrasi adalet ve barış

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun çarşamba günü kendilerine geleceğini anımsatarak, “Bizim üyesi olsak da olmasak da kurulacak koalisyondan üç beklentimiz var; demokrasi, adalet ve barış. AK Parti konumunu ve söylemini değiştirmediği için bizim de konumumuz değişmedi. Mevcut haliyle koalisyona kapalı olduğumuzu söylemiştik. Söylem değişmedikçe de durum değişmeyecek” dedi.

.

YORUMLAR (7)

nurettin çardak

D.Bakır mitinginde katil Orhan GÖNDER Adıyaman harhar caddesinde fırıncı bir babanın oğludur. Anne Yozgatlı, sünni ve Türktür. Baba kürt ve alevidir. Annesi kendine göre yetiştirdi ve aile ışide katıldığını 1 yıl önce emniyete ve savcılığa bildirdi. Polis biliyordu ama yakalamadı. Bu polisler nereye bağlıdır araştırılmalı.

Kürd

Kahraman Kürt komutan Selahaddini Eyyubinin torunu Selahaddin baskanim. Butun Kurtler sizinle gurur duyuyor.Durustlugunuz, beyefendiliginiz ve insancil kisiliginizle hep yuregimizdesiniz.Allah yar ve yardimviniz olsun. Sizi cok seviyoruz.

Zaza Kurdistan

Selhattin. Allah yar ve yardomcin olsun. Dualarimiz seninle. Demokrat kisiliginle musluman gecinen ikiyuzlu hirsiz ve sahtekar sozde musluman olanlarin kabususin. Kurtler seninle gurur duyuyor.

türkoğluı

kavmiyet belasına düşmüş zavallıları allah ıslah etsin.amin

Filistinli ubeyd

Isa gulli denilen vasifsiz ezige diyorum ki senin gibi sarlatanlar ve iftiracilar Kurt dusmanligi yaptikca daha cok alcalmaya mahkumdur.Kurtleri israil taklitciligle sucluyorsun ama attigin bu iftiraya kendin bile inanmiyorsun.Kurtlerle yahudiler asla bir araya gelmediler bu gune kadar. Ama isralin en yakin muteffiki sizlersiniz. Onlar sizin hibe ettiginiz bombalar ve roketlerle filistinlileri katlediyor.yani siyonizmi ayakta tutan sizlersiniz.israilin bu konuda bir sucu yok.

isa gülli

katilin barış barış demesi ne garip bunlar israili çok güzel taklit ediyorlar oda filistinlileri vuruyor hemen barış barış diye bağırıyor bu rezillerde aynı siyonist ler gibi.

Abdullah Salim

(Filistinli Ubeyd, kürd ve isa güllü) isimli yorumcular üçünüz de islami bir bakış açısından uzaktasınız.birbirinize vurmayın aynı gemidesiniz, odalarınız farklı. o kadar..Allah size islam olmayı nasip etsin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş