DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu'nun yol haritası hazır!

64. hükümetin kurulmasıyla birlikte Başbakan Davutoğlu, yeni anayasa için liderlerle görüşecek...

6 Yıl Önce
2015-11-13 04:33:21

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. hükümetin kurulmasıyla birlikte yeni anayasa çalışmalarına heyet yoluyla CHP ve MHP liderleriyle görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi. Davutoğlu'nun PKK ile arasına mesafe koymadığı için HDP'yle görüşmeyeceği öne sürüldü.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, TBMM'nin açılışı ve yemin töreni sonrası izleyeceği yol haritası belli oldu. Buna göre, Davutoğlu'nun salı günü akşam saatlerinde ya da çarşamba sabahı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükümeti kurma görevi alması bekleniyor. Aynı gün kurulacak kabinenin ardından Davutoğlu, ilk olarak liderler turunu gerçekleştirecek. Davutoğlu, hem CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hem de MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşecek. PKK ile arasına mesafe koymayan ve söylemleri ile hala örgütle iç içe görüntüsü veren HDP ile görüşme ise düşünülmüyor. Davutoğlu'nun liderler ile yapacağı görüşmeler bu defa heyetler arası olacak. Her iki parti ile de aynı heyet mi yoksa farklı farklı heyetler mi olacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Görüşmelerin liderler arasında değil, heyetler arasında olmasına 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan tecrübenin etkili olduğu ifade edildi. Karara, baş başa görüşmelerin ardından muhalefet kanadından gelen bazı açıklamaların neden olduğu belirtildi. Bu görüşmelerde, yeni anayasa oluşturma düşüncesine olumlu talep gelirse heyetlerin birlikte çalışmaları da gündeme gelecek.  

HEDEF YENİ ANAYASA

Davutoğlu'nun liderlerle yapacağı görüşmelerin ana gündem maddesini ise toplumsal uzlaşmayı sağlayacak, kapsayıcı ve kucaklayıcı yeni anayasa oluşturacak. Davutoğlu, muhatapları ile sadece yeni anayasa yazılımını görüşecek. Davutoğlu, toplumsal uzlaşmayı sağlayacak, her kesimi kucaklayan, sivil, demokratik, özgürlükçü bir anayasa için sorumluluk alma çağrısında bulunacak. "Her kesimin rızasının olduğu yepyeni bir anayasa yapalım" diyecek. Yeni Anayasa'nın Türkiye için hayati olduğunu söyleyecek ve bu kadar önemli bir konuda liderlerin kırmızı çizgi belirtmemesini isteyecek. 1980 Anayasası'nın Türkiye'ye yakışmadığını ve artık yeni anayasa için zamanın geldiğini belirtecek. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, liderler kırmızı çizgilerde diretir ve ortaya güçlü bir irade çıkmazsa, Davutoğlu liderlerin kapısını bir kez de "anlaşılan maddelerde anayasa değişikliği" için de çalabilir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Süleyman Şah

var tabiki,başta bae ve mısır ile onların efendileri abd ve israil barış olmasını istemiyorlar...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş