DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanlığındaki iftar yemeğinde kullanılan masaya ilişkin

Cumhurbaşkanlığındaki iftar yemeğinde kullanılan masaya ilişkin iddialar

24.06.2015 23:58:10
Cumhurbaşkanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve beraberindekilere verilen iftar yemeğinde kullanılan masanın maliyetinin 240 bin lira olduğu iddiaları üzerine, masanın kurulumu sırasında kaydedilen görüntüyü kamuoyuyla paylaştı.

Mimarlar Odası, iftar yemeğinde kullanılan masanın 240 bin lira, masanın tefrişatı, ikram ve malzemelerle toplam maliyetinin ise yaklaşık 1 milyon lira olduğunu iddia etmişti.

Bu iddialar üzerine Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilim adamlarına verdiği iftarda kullanılan masanın kurulumu sırasında çekilen ve hızlandırılarak 1 dakikaya indirilen görüntüyü basına dağıttı.

Videoda, Cumhurbaşkanlığı personelince hazırlanan masanın kurulumunda, yedi dikdörtgen ve bir yuvarlak sunta masa ile bu masalar üzerine konulan yine sunta tablaların dizildiği görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün muhtarlara verdiği iftar yemeğinde, masa ve iftar yemeğinin maliyetine ilişkin iddialara yanıt verdi. Söz konusu masanın iddia edildiği gibi 240 bin liraya değil, Ankara Siteler'deki bir esnaftan 4 bin 600 lira artı KDV ile yaklaşık 5 bin liraya mal edildiğini ifade eden Erdoğan, iddialara şöyle cevap vermişti:

"Hepsinin faturaları elimizde. Maliyeti 240 bin lira olarak ifade edilen yemek masası var ya bu Siteler'deki bir ustamız tarafından 4 bin 600 lira artı KDV'dir yani 5 bin lira maliyeti var ama 240 bin lira diye ifade ediyorlar, 5 bin lira nerede, 240 bin lira nerede? Bu bir portatif tabla, suntadan yapılan, altındaki masalar, demir profiller, bunlar geçtiğimiz günlerde rahmetli olan Sayın Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminden kalmadır. 4 bin 35 lira olduğu iddia edilen şu sandalyeler Sayın Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminden kalmadır, böyle bir maliyet yoktur. Buranın eski demirbaşında olan sandalyelerdir. Masa üzeri ve çevresinde bulunan 32 bin lira maliyeti olduğu iddia edilen dekorlar da yine bir önceki dönemden kalmadır, böyle bir maliyet söz konusu değildir. Yemekte kullanılan çatal, bıçak gibi servis malzemeleri yine rahmetli Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminden kalmadır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

KAPKARA

iranın etkisinde olan bir ülkeden başka bir şeyde beklenmezdi zaten..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş