Çocuk hangi dönem dil öğrenmeli?

Bu konuda eğitim almış, çocuk gelişim ve psikolojisinden anlayan, nasıl dil öğrendiğini bilen öğretmenlerle eğitim verilmeli.

26.09.2020 16:42:46

Çocuklar için ikinci bir dil öğrenmek artık sanıldığı kadar geç yaşlarda başlamıyor. Anaokullarında ve sosyal gruplarda İngilizce dersleri en az oyun dersleri kadar popüler oldu

3 yaş stratejik dönem

Yabancı dil eğitimi 3 yaşından önce başlamalı. Genellikle bir dilin etkin bir şekilde kullanımı 4 yaşı itibariyle mümkün oluyor ancak 3 yaş öncesi çocuklar bir yabancı dile ne kadar fazla maruz kalırlarsa bu dili konuşmaları o kadar kolay oluyor. 0-3 yaş arasındaki bebekler bile ana dili dışında bir yabancı dile maruz kalırsa “aynı anda öğrenme” denilen yöntem ile her iki dili de öğrenebiliyor. Dolayısı ile doğumdan itibaren yabancı dil eğitimi, en azından bebeği öğretilmek istenen dile maruz bırakarak, onunla konuşarak ve müzik dinleterek başlatılabiliyor. Bebeklere söylenebilecek ya da dinletilecek İngilizce ninni bile onların bu dili hafızalarına kaydetmelerini sağlıyor.

Süre farklı işler

Yabancı dil öğrenmek, yetişkinler ya da büyük yaşlardaki çocuklar için halihazırda öğrenilmiş ve alışılmış bir dil yapısının üzerine yeni bir yapı inşa etmek olarak deneyimleniyor. Bu da sürecin daha farklı işlenmesini gerektiriyor.

Yaklaşık 15 yaşına kadar, farklı yaş gruplarından çocuklara farklı eğitim stratejileri uygulanıyor. Belli bir yaşın üzerindeki gençler ve yetişkinler içinse genellikle ihtiyaca ve amaca yönelik olarak eğitimler çeşitlenebiliyor: sınava hazırlık, iş İngilizcesi, genel dil kullanımı gibi… Bu nedenle yetişkinler için açılan kurslar ve online eğitimler bu ihtiyaçlara göre farklı şekillerde tasarlanıyor.

YORUMLAR (0)