SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Çin’deki müzeler eve kapanan halk için dijital sergiler düzenliyor

Bahar Bayramı döneminde ortaya çıkan Covid-19 salgını nedeniyle evine kapanan Çinliler, kültür sanat faaliyetlerine de dijital kanallarla devam ediyor.

Çin’deki müzeler eve kapanan halk için dijital sergiler düzenliyor
5.3.2020 16:51:32

Çin'de salgın nedeniyle kapılarını kapatan 104 müzeden bazıları online sergilerle karantina altındaki halkın evlerindeki yaşamını zenginleştirmeye çalışıyor. Örneğin Chongqing kentindeki pek çok müze yeni koronavirüs salgını nedeniyle dijital sergiler düzenlemeye başladı. Chongqing Belediyesi Kültür ve Turizm Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre, Chongqing Üç Geçit Müzesi (CCTGM) ile Chongqing Doğal Tarih Müzesi, sergilerini internet ortamına taşıyan müzeler arasında.

Ziyaretçiler, CCTGM'nin WeChat hesabı üzerinden 10 sergi ile ilgili videolara ve 30'dan fazla serginin sesli rehber özelliğine erişebiliyor. Aynı zamanda online sergi salonlarında sanal turlara da katılabiliyor.

Turistik mekanlar kapılarını açmaya başladı

Ülkenin birçok yerinde iş yerlerinin açılmasının ardından turistik mekanlar da faaliyete başladı. Henan eyaletinde yer alan dünya mirası Longmen Mağaraları, salgın nedeniyle bir aylık kapanışın ardından tekrar ziyaretçi kabul etmeye başladı. Eyaletin Luoyang kentinde yer alan mekânda, geçen hafta pazartesi gününden itibaren maskeleriyle ziyarete gelen bir grup turist dikkat çekti. Longmen Mağaraları'nı ziyaret etmek için öncelikle biletlerin internet üzerinden satın alınması ve alandaki yüz tanıma sistemi ile giriş yapılması gerekiyor. İlgili düzenlemeye göre ateşi yüksek olan ve maske takmayan turistler içeri alınmıyor.

Söz konusu turistik alandaki botlar, elektrikli otobüsler, tuvaletler ve bilgi merkezleri günde 3 kez dezenfekte ediliyor. Bunun yanı sıra ziyaretçi sayıları kısıtlanıyor, turistik botlar ve otobüslere yarısı dolacak şekilde yolcu alınıyor. Longmen Mağaraları, 2 bin 300 mağaradan oluşuyor. Bu mağaraların için Kuzey Wei ile Song Hanedanları'ndan (960-1279) kalma 110 bin Budist heykel ve duvar resimleri ve 2 bin 800 yazılı tablet ile dolu durumda.

Suzhou'nun meşhur bahçeleri de açıldı

Suzhou'da, aralarında UNESCO dünya miraslarından olan bahçelerin de yer aldığı 10 geleneksel imparatorluk bahçesi, 28 Şubat'ta yeniden ziyarete açıldı. Burada da turistler, geçerli kimlikleriyle ziyaretlerinden bir hafta önce internet üzerinden bilet almak mecburiyetinde. Ateş ve maske kontrolü, bahçelere girerken de geçerli.

Bunlarla birlikte, bahçelerin yönetim makamı da günlük ziyaretçi sayısını kısıtlama yoluna gitti. Günlük olarak salgın öncesindeki kotanın yüzde 20'si kadar ziyaretçi kabul edilecek. Bahçe içindeki turlar tek yönde olmak zorunda ve tur rehberleri şimdilik hizmet veremiyor.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR