DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Çilek:

Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Çilek:

02.06.2015 14:29:39
Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, ithal mobilyaya getirilen yüzde 50 ek verginin mobilya sektörü için yeni bir kapı açtığını belirterek, "İthal mobilyaya getirilen ek vergi sektörümüze büyük fayda sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Çilek, yaptığı yazılı açıklamada ihracatı artırmaya yönelik gerçekleştirilen, ithal mobilyaya getirilen ek verginin sektör adına önemli bir gelişme olduğunu aktadı.

Çilek olarak üretimlerinin yarısından fazlasını ihraç ettiklerini ifade eden Çilek, ithal mobilyaya getirilen yüzde 50 ek verginin mobilya sektörü için yeni bir kapı açtığını belirterek, "İthal mobilyaya getirilen ek vergi sektörümüze büyük fayda sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Çilek, ihracatı kanıksamış bir bir marka olarak bu uygulamayı sonuna kadar desteklediklerini belirtti. Şu ana kadar ağırlıklı olarak Uzak Doğu'dan gelen ithal mobilyaların sektör için dezavantaj oluşturduğunu anlatan Çilek, şunları kaydetti:

"Bunu avantaja çevirmenin en doğru yolu ucuz ithal ürünlere ek vergi getirmek oldu. Böylece ihracata yöneliş artacak. Dışarıya bağımlı değil, üretici bir ülke olacağız. Bu da ülkemizin ve sektörümüzün ekonomik olarak gelişmesi için önemli bir fırsat. Durumun sektöre katkısını hemen göremeyebiliriz ancak bir kaç yıl içinde büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Son 10 yıla baktığımızda sektörümüzün ihracat oranları ithalatımızdan daha fazla. Bu tablo ihracat konusunda potansiyelimizin olduğunun bir göstergesi. Devletimizin getirdiği bu uygulama, Türk mobilya sektörü için yeni bir sayfa açacak, bundan böyle talep edenden çok arz eden taraf olacağız."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş