DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3389 ₺

EURO

17,4074 ₺

ALTIN

973,13 ₺

BİST

2.395,72 ₺

Çavuşoğlu'ndan 'IKBY referandumu' açıklaması

Fransa Dışişleri Bakanı ile ortak basın açıklaması düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Herkes bizden bir adım bekliyor. Hiçbir gücü kullanmaktan çekinmeyiz' ifadelerine yer verdi.

5 Yıl Önce
2017-09-14 20:57:18

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian ile görüşmesinin, ardından basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa ile samimi bir diyalog içinde olduklarını belirterek, "Şimdi inşallah Almanya'daki seçimler biter, aklıselim hakim olur. Almanya ile de aynı anlayışı tekrar geri getiririz." dedi.

"HERKES BİZDEN ADIM ATMAMIZI BEKLİYOR"

Çavuşoğlu, IKBY'deki referandum kararına ilişkin şunları kaydetti:

"Herkes bizden adım atmamızı bekliyor, buna Amerikalılar da dahil. Biz yeri geldi mi hiçbir gücü kullanmaktan çekinmeyiz."

Çavuşoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

"KOPENHAG KRİTERLERİ'NDE YOĞUN ÇABA SARFETTİK"

- Biz uzun zamandır AB'ye üye olmak için çaba sarf ediyoruz. Ama biz iktidara geldiğimizde 2004 yılında müzakere tarihi aldık. Aynı şekilde 2005 yılında müzakerelere başladık. AB ile bir anlaşma imzaladık. Türkiye, Kopenhag kriterlerini yerine getirdiği için müzakereler başladı. Aynı şekilde diğer kriterleri de Türkiye yerine getirebilmek için yoğun çaba sarf etti.

- Bizim AB kriterlerine her zaman saygımız var. Ama bu AB kriterlerinde çifte standart olmamalı. Bizim AB'den bugüne kadar haksız talebimiz hiç olmadı. Bir fasıl mı açılacak, açılış kriteri var. Türkiye açılış kriterini yerine getiremezse fasıl açılmaz. Açılış kriterleri yerine getirildi diyelim ve fasıl açılmadı, müzakere başlar.

- Bir de kapanış kriteri var. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmezse kapanış kriterlerini karşılamazsa fasıl da kapanmaz. Bizim bu konuda bir sıkıntımız yok. Bizim AB ülkeleri ile de sıkıntımız yok. Niye olsun? Avrupa'nın kötülüğü bizim kötülüğümüzdür, Avrupa'nın istikrarı, güvenliği bizim istikrarımız ve güvenliğimizdir.

"BU ALMANYA'NIN SORUNUDUR"

- Fransa ekonomik olarak ne kadar kalkınırsa bizim için iyidir. Yani bizim Avrupa ülkeleri ile durup dururken ne problemimiz olsun. Almanya seçim öncesi bunu Türkiye karşıtlığına dönüştürüp sonra da AB müzakerelerini durdurmaya kalkarsa bu Almanya'nın sorunudur.

- Zaten AB içinde de başta dostumuz Fransa olmak üzere diğer ülkelerden de gerekli cevabı aldı. Bize karşı yaklaşımınızı siz artık değiştirmek zorundasınız. Bizi eşit bir ortak görmediğiniz sürece sağlıklı ilişki yürümez. Eskiden olduğu gibi ‘biz ne dersek Türkiye'ye yapacağız' anlayışı artık Türkiye'de karşılık bulmuyor.

"ALMANYA'DA SEÇİMLER BİTER, AKLI SELİM HAKİM OLUR"

- Bu değişimi esasen Avrupa, Rusya dahil herkes için yapmalı. Almanya'daki seçimler biter ve aklı selim hakim olur ve Almanya ile aynı anlayışı tekrar geriye getiririz. AB ilişkilerimizde zorluklar var. Karşılıklı olumlu adımlarla bu tekrar eski günlerine döndürülebilir. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş