DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çankırı'da çeltik ekimi başladı

Çankırı'da çeltik ekimi başladı

7 Yıl Önce
2015-05-30 10:13:39
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nejat Gamzeli, "Kızılırmak Ovası'nda yaklaşık 22 bin dönüm arazide çeltik ekimi yapılacak" dedi.

Çeltik ekimi yapılan arazilerde incelemelerde bulunan Gamzeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin çeltik ekiminde önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Gamzeli, Kızılırmak Nehri'nden alınan suyun çeltik ekimi için yeterli olduğunu belirterek, "Temennimiz su seviyesinin ekim sonuna kadar böyle gitmesi, çiftçimizin sağlıklı bir şekilde ekimini yapması" ifadesini kullandı.

Kızılırmak pirincinin mutfaklarda beğeniyle yer bulduğunu anlatan Gamzeli, "Kızılırmak Ovası'nda yaklaşık 22 bin dönüm arazide çeltik ekimi yapılacak. Bu yıl şu ana kadar ekim şartları oldukça iyi gidiyor. Umarız devamı da böyle gider. İyi bir sezon geçirip, verimli bir hasat umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

Gamzeli, bölge için çeltiğin önemli bir gelir kaynağı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Çiftçimiz dizine kadar suya girerek ekimini yapıyor. Zorlu ve meşakkatli ekim süreci sonucunda çeltik yetiştirilebiliyor. Çeltik ekimi oldukça zor ve pahalı bir iş. Çiftçilerimiz ailecek günlerce çeltik tarlasında çalışarak, bu ürünü yetiştirmek için mücadele ediyor. Ardından tarlayı zararlı maddelerden koruması da oldukça zor. İnşallah üretici, hak ettiği kazancı elde eder."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş