Burundi'deki genel seçimler

Burundi'deki genel seçimler

08.07.2015 12:14:56
Burundi'de Ulusal ve Bağımsız Seçim Komisyonu, geçen hafta düzenlenen genel seçimler sonucunda iktidardaki Demokrasi Kuvvetleri Savunma Ulusal Konseyi Partisi'nin meclisteki 100 sandalyeden 77'sini kazandığını bildirdi.

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, seçimleri boykot ettiğini duyuran muhalefetteki Umut Bağımsızları koalisyonun boykota rağmen 21 milletvekili çıkardığı, yine muhalefette bulunan Ulusal İlerleme Birliği Partisi'nin ise 2 milletvekilliği elde ettiği kaydedildi.

Seçim komisyonu, genel seçimlere katılım oranının yüzde 74'e yakın olduğunu belirtti.

Muhalefet ve bazı sivil toplum kuruluşları, seçimden bir hafta önce iktidar partisinin desteklediği Pierre Nkurunziza devlet başkanı seçiminde üçüncü kez aday olmaktan vazgeçene kadar Burundilileri seçimi boykot etmeye çağırmıştı.

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 25 Nisan'dan sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösteriler sırasında 89 kişi yaşamını yitirdi.

Burundi'de geçen hafta yerel seçimler ile genel seçimler yapıldı. Ülkede devlet başkanlığı seçiminin 13 Temmuz'da, senato seçimlerinin de 24 Temmuz'da yapılması planlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)