DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Burken el-Fırat Tel Abyad'ı terk etti

Tel Abyad operasyonunda PYD güçlerine destek veren Burkan el-Fırat güçleri yaşanan ihtilaf sonrası Tel Abyad'dan ayrıldı.

16.06.2015 17:04:28

Suriye'nin Rakka vilayetinin Türkiye sınırındaki Tel Abyad ilçesini ABD desteği ile ele geçiren PYD güçleri ve bu gruba destek veren Arap kökenli bazı muhalif gruplar arasında görüş ayrılığının çıktığı bildirildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava şemsiyesiyle IŞİD'in kontrolündeki Tel Abyad ilçesini dün ele geçiren PYD güçleri, Kürt nüfusun yoğun olduğu Haseke vilayeti toprakları ile Halep vilayetinin Kobani ilçesini coğrafi olarak birbirine bağlamıştı.

Tel Abyad operasyonunda PYD güçleri dışında bazı muhalif Arap unsurlar da destek vermişti. Ancak, operasyona katılan Arap unsurlardan alınan bilgiye göre, Burkan el-Fırat güçleri ile PYD arasında ihtilaf çıktı.

Yerel kaynaklar, Rakka Devrimcileri, Fecru'l Hurriyye'ye bağlı Şemsu'l Şimal, gibi bazı grupların çatı örgütü olan Burkan el-Fırat, Arapların Tel Abyad'da yerlerinden edilmesine ve ilçedeki nüfus kompozisyonunu değiştirmesine karşı çıktığını belirtiyor.

Bunun üzerine PYD, Burkan el-Fırat güçlerinin Tel Abyad'ı terk etmesini istedi.

Burkan el-Fırat Tel Abyad'ı terk etti

Örgütün çatısı altındaki grupların saha komutanlarından edinilen bilgiye göre Burkan el-Fırat güçleri büyük ölçüde Tel Abyad'ı terk ederek Kobani'ye döndü.

Liva el-Suvvaru'l Rakka, Fecr'ul Hurriyye tugaylarına bağlı Şemsu'l Şimal taburları, Seraya Cerablus, Liva Cebhetu'l Ekrad, Suvvar Umunaa er-Raka, El-Kasas Ordusu, Liva El-Cihad Fi Sebilillah grupları IŞİD'e karşı savaşmak için "Burkan El Fırat" adıyla birleşmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ubeyd

Acin internettten izleyin.14 yaşindaki Bunyamin adli cocuk ozel timciler tarafindan zirhli araca zorla sokuluyor sonra kabine tek kursunla oldurulmus halde copte bulunuyor cesedi.ustelik 25 gunluk bebekle 75 yasindaki vatandasin da oldugu 20 tane sivil katledilmos.Hangisi yalan bunlarin. Allaha inanci olanlar buna nasil yalan diyebilir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş