Bülent Arınç'tan HDP tahmini

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, canlı yayında HDP'nin barajı aşamayacağına inandığını söyledi...

28.05.2015 00:40:19

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk'te gündemin ana konusu 7 Haziran Genel Seçimleri'yle ilgili sorulara yanıt verdi. Arınç, yeterli çoğunluğun sağlanması halinde ilk adımlarının yeni anayasa yapmak olduğunu, önceliklerinin başkanlık olmadığını söyledi. HDP'nin barajı aşamayacağına inandığını söyleyen Arınç, anket sonuçları için de "HDP'nin de 9 ila 10,5 arasında gidip geldiğini gösteriyor" dedi.

Bülent Arınç, Habertürk'te gündeme ilişkin soruları cevapladı. 27 Mayıs tarihini demokrasiye müdahale olarak hatırladığını söyleyen Arınç, TSK'nın başındakiler çatsa o dönemlerde hükümetlerin istifa ettiğini kaydetti. İşte Arınç'ın açıklamalarından satır başları;

MGK'da oturma biçimimiz bizim dönemimizde değişti. TSK'nın kime karşı nasıl sorumluğu olduğu anayasada belirli.

Son 5-6 yıldır TSK'nın komuta kademesiyle hükümetle arasında Cumhurbaşkanlığı arasında görevleri yapma konusunda anayasada ve kanunlarda uyacakları prensipler noktasında herhangi bir sorun yok.

"BEN ONLARI ÇOK TAKDİR EDİYORUM"

Bu dönemde muvazzaf, emekli general ve subaylarla ilgili olarak çok davalar açıldı. Bu davalar sırasında Genelkurmay Başkanlığı hukuka bağlı kaldı. Eskiden böyle bir olay karşısında "geliyoruz ha" diyebilirlerdi veya başka türlü bir davranışta bulunabilirlerdi. Ama bugünkü komuta kademesi anayasayı da kendilerine tanınan yetkileri de çağdaş bir ülkedeki asker-sivil ilişkilerini de en iyi şekilde götüren insanlar. Ben onları şahsen çok takdir ediyorum.

"BİRİNCİ SÖZÜMÜZ BAŞKANLIK DEĞİL"

(Başkanlık sistemi, Türkiye'ye parlamenter sistemin getirmediği neyi getirecek?) Bilmiyorum. Başkanlık konusu açıldığı zaman ben fikirlerimi çokça söyledim. Biz yeterli çoğunluğu sağladığımız takdirde yeni bir anayasa yapacağız. Birinci sözümüz budur. Birinci sözümüz başkanlık değil. Birinci sözümüz yeni anayasayı yapacak güce sahip olmak. Buna sahip olduğumuz zaman, inşallah olacağız en az 330'la, o zaman yeni anayasayı yaptığımızda bu ülke nasıl daha iyi yönetilebilir sorusunun cevabını da başkanlık sistemini de konuşacağız.

Seçimlerden sonra konuşulacak bir şeyin seçimlerden önce fazlaca konuşmayı ben kendi açımdan yanlış buluyorum.

"HDP AÇISINDAN DA ÇOK YANLIŞ, AK PARTİ AÇISINDAN DA ÇOK YANLIŞ"

(AK Parti başkanlık sistemini seçim meydanına taşıyor, HDP de neredeyse bütün seçim stratejisini bu sistemin getirilmemesi üzerine kurduğu için...)

Çok yanlış oldu. HDP açısından da çok yanlış, AK Parti açısından da çok yanlış. Eğer biz başkanlık sistemine karşıyız diyerek Cumhurbaşkanımızı hedef alıyorlarsa, sıkılmadan "Seni başkan yaptırmayacağız" diye bunu tekrarlıyorlarsa bu bir siyasetçinin yapacağı şey değil. Bunun üzerine politika üretilmez. Bunun üzerine halk manipüle edimez. Bu çok basit bir şey. Bunu çoluk çocuk yapar.

Bunun karşılığı da sayın Recep Tayyip Erdoğan karşıtlarını veya AK Parti karşıtlığını başkanlık konusu üzerinden aleyhte bir kampanyaya dönüştürmek mümkün olur ve AK Parti bundan dolayı da kaybederse ona da yazık olur. Başkanlık meselesini bu seçimin manivelası haline getirmek bence yanlış. Çünkü CHP de MHP de HDP de tamamen başkanlığı hedef alıyor. Halbuki demokratik bir sistemdir. Demokratik rejimlerin olduğu yerlerde bir yönetme biçimidir, bir hükümet modelidir.

Bunu reddetmek mümkün değil. Ama sayın Cumhurbaşkanı başkanlık sistemini tek başına savunan, bunu her gün konuşan bir insan olunca karşı taraf da "seni başkan yapmayacağım" diyerek halktaki tepkiyi kanalize etmeye çalışıyor.

Hükümet sistemleri tartışılabilir ama bunun ne olacağını yeni anayasada karar vereceğiz.

SON ANKET SONUÇLARI

Arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla biliyorum. Zaten şu anda manipulasyonların dışında bir şey tartışılmıyor. Benim bildiğim biz 45 bandına yaklaşıyoruz. İnşallah 45'in üzerine çıkmak için çalışıyoruz. 46-47 olur. Son 10 günün psikolojisini şu anda tahmin etmek mümkün değil. Anketler bizim son bir ay içerisinde bizim yükseldiğimizi CHP'de çok artış olmadığını, MHP'de bir iki puanlık belki artışın söz konusu olabileceğini HDP'nin de 9 ila 10,5 arasında gitip geldiğini gösteriyor. HDP barajın değil daha çok kılıcın üzerinde. Kimse beyannamelere de vaatlere de bakmıyor. HDP'nin halen barajı aşamadığını düşünüyorum ve hissediyorum.

7 HAZİRAN'A DOĞRU

Gençlerin AK Parti lehine oy kullanbileceklerini düşünüyorum. Gençlerin ve kadınların siyasete katılımına değer veriyoruz.

Köyümüze giderken çamura batardık, 1 gün yol giderdik. Artık köyler şehirle bütünleşmiş, yol ve su problemi kalmamış. Şimdi köylerde doğalgazın ne zaman geleceğini soruyorlar. Gençler daha fazlasını istiyor, geçmişle mukayese de yapılmalı.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Gözyaşlarının dinmesi bizim temel amacımızdır. Siyasi rant aracı olarak görmedik bu konuyu. Halk çözüm sürecini destekliyor.

HDP'nin barajın altında kalması süreci etkilemez. Sürecin halkımız adına başarıyla sonuçlanmasından sorumluyuz. HDP değil AK Parti olmazsa, havada bulut sen bu işi unut. 15 aylık partiyken seçime girdik, barajdan şikayet ettik mi?

BARAJ TARTIŞMASI

Temsilde adalet çok önemlidir, baraj buna mani. Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e yapılan müracaatlar reddedildi. Barajın ne kadar düşüreleceği bile bir tartışma konusu. Baraj altında kaldık diye aba altından sopa göstermek olmaz.

7 HAZİRAN'DAN SONRA

Vakıf çalışmalarına uzak değiliz, çalışmalara seve seve gideriz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

enes

Topu çevirmenin manası yok deyinki biz Recep Tayyip Erdoğansız bir yönetim benimsiyoruz....el altından da bazı ak partili yazarlara bazen HDP güzellemeleri yaptırıyoruz bazen Selvi boylulara ak partiye küskünlet var...uyarıyoruz ayağıyla algı çekiyoruz.....ama bilin ki yeni Türkiye ivmesinine vereceğiniz zararın ne bu millete be de bu ümmete ahirette hesabını veremesiniz....

enes

Anlamadım şimdi ben seçmeniz oy kullanmaya gideceğim ülkem için en önemli konu olan yönetim sistemi konu olacak ve oy vereceğim parti onu sonra konuşuruz diyor....ya siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz....

ökkeş

daha önce emniyet nezarethanesindede aynı şekilde sahur yaptırmıyorlar, iftar yaptırmıyorlar diye bar bar bağırıyorlardı ama görüldüki emniyetin nezarethanesinde milletvekilleriyle beraber on numara sofrada iftar ve sahur yapıp nezarethanede milletvekilleriyle selfie çekiyorlardı, aynı şeyi pkklı birisiyle hdp li bir milletvekili yapsaydı ne olurdu çok merak etmiyorum