DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Borsa açılışa yükselişle başladı

Borsa İstanbul 100 endeksi, güne önceki kapanışa göre 160,19 puanlık yükselişle 83.228,65 puandan başladı.

24.06.2015 09:57:29

AA'da Ümit Çevik'in haberine göre, Borsa İstanbul'da pay piyasaları önceki kapanışa göre ortalama yüzde 0,19 değer kazandı. Açılışın ardından bankacılık endeksi yüzde 0,12, holding endeksi yüzde 0,17 yükseliş kaydetti. 

Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizlerde değişikliğe gitmemesi ve ABD'de açıklanan verilerin ardından dolar/TL 2,6850'yi gördükten sonra 2,67 seviyelerinde dengelendi. Borsaİstanbul 100 (BIST 100) endeksi banka hisselerinde yoğunlaşan kar satışlarının etkisiyle günü yüzde 0,43 düşüşle 83.068,46 puandan tamamladı. 

Analistler, TL'nin hem sepet bazında değer kazanması hem de dolar karşısında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre güçlü durmasının yurtiçi piyasalardaki iyimserliğin sürdüğünün işareti olarak görülmesi gerektiğini dile getiriyor.

ABD'de bugün, ilk çeyreğe ilişkin nihai büyüme verilerinin açıklanacağını belirten analistler, büyüme verisinde yaşanacak yukarı yönlü güçlü bir revizyonun ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz artırımını eylül ayında yapabileceği beklentisini artırabileceğini ifade ediyor.

Avrupa'da ise Avro Bölgesi (Eurogroup) Maliye Bakanları Toplantısı'nda Yunanistan görüşmelerinin en önemli gündem maddesi olacağını, veri akışı yönünden Almanya'nın haziran ayı IFO güven endeksinin takip edileceğini kaydeden analistler, yurtiçinde ise haziran ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını aktarıyor.

Analistler, teknik olarak endeksin 82.500'ün üzerinde kalındığı sürece yükseliş eğilimin devam edebileceğini belirterek, 83.800 ve 84.500'ün direnç olarak takip edileceğini öngörüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selami çolaklar.

m.i. göre bu zamana 1400 yıldır yaşanan din uydurmaymiş .yani şu ana kadar dini yaşayan alimler imam ı azamlar şafiler abdulkadir geylanilr mevlanalar yanlış helak oldu yani ona göre.indirilen dinide ancak 1430yıl sonra kendisi anlamiş...vay vay

Görüş Bildir Bizimle Paylaş