DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Boccia ile engelleri aşıyorlar

Boccia ile engelleri aşıyorlar

02.06.2015 11:52:22
HALİL İBRAHİM TAŞEL - YUNUS EMRE GÜNAYDIN - Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Paralimpik Boccia Milli Takım Direktörü Nihat Yılmaz, boccia sayesinde çok sayıda ağır engellinin evlerine hapsolmaktan kurtulduğunu söyledi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2013 yılının başında tanıştığı boccianın ağır engelli bireylerin yapabildiği nadir sporlardan biri olduğunu belirterek, "Boccia topuna 'sihirli top' diyorum. 22 yıldır elini dahi kıpırdatamayan insanlar, bu spor sayesinde engellerini aşıyorlar" dedi.

Boccianın paralimpik bir branş olmasının önemine değinen Yılmaz, "Engelli olimpiyatlarında bugün ampute yer almazken, boccia paralimpik bir branş. Yani çok stratejik bir oyun. En önemli özelliklerinden biri, 15 yaşından gün almış herkesin oynayabilmesi. Türkiye'de 2 yılda yaklaşık 10 bin kişiye bocciayı tanıttık" diye konuştu.

Yılmaz, boccianın insanların yaşamlarında çok farklı sosyal bir pencere açtığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Uzun süre evinde camının önünde oturan insanı birden bire alıyorsunuz, eğitiyorsunuz, bocciayı sevdiriyorsunuz. Engellilere bu sporu sevdirdikten sonra onunla hayata dönüyor. Evinde kollarını ve ellerini kıpırdatamadan oturan insanlar şu anda boccia oynuyor. Elleriyle kaşık bile tutamayan engelliler, bu spor sayesinde çaylarını kendi yudumlayabiliyor. Türkiye'de 300'ün üzerinde lisanslı boccia sporcusu var. Çoğunluğu ağır engelli olduğu için bir sporcu, bir refakatçi, bir antrenör ve bir asistandan oluşan ekip gerektiriyor. Bu yüzden de detaylı ciddi bir çalışma istiyor."

- "Hedef Yaz Olimpiyatları"

Türkiye'de boccia ile tanışmayı bekleyen 800 bin kişi olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Hepsi ağır engelli ve onlara yaptırabileceğiniz başka spor yok. 22 yıldır elini dahi kıpırdatamayan insanlar, bu spor sayesinde engellerini aşıyorlar" diye konuştu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun kendilerine her zaman destek verdiğini dile getiren Yılmaz, "Polonya'da 16-22 Haziran'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda ilk kez mücadele edeceğiz. Hedefimiz 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmak. Engelli ve engelsiz herkes bu sporu yapabiliyor. Sporcuların yardımcılarının çoğu anneler ve babalardır. O kadar güzel bir ortam oluşuyor ki engelliler nefes alıyor" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhammed cezeri

ALLAH KABUL ETSİN İNŞALLAH,HAYIRLARA VESİLE OLUR,E BU HAYRI TÜRK KIZILAYI YAPMADIĞINA GÖRE HDP NİN YAPMASI İSABETLİ OLMUŞ,KUTLARIM.İLK FIRSATTA İNŞALLAH BEN DE BU KAMPANYAYA KATILACAĞIM

Görüş Bildir Bizimle Paylaş