DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

'Biz kaçmadık, sürüldük'

Tel Abyad’dan gelen Suriyeliler, PYD’nin “Gidin ve dönmeyin” diyerek kendilerini zorla Türkiye’ye gönderdiğini söyledi.

21.06.2015 11:45:32

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin tam karşında, Arapların ve çok az sayıda Türkmenlerin yaşadığı bir Suriye şehri: Tel Abyad.

IŞİD'e karşı ABD liderliğinde kurulmuş olan koalisyon birliklerinin başlattığı hava bombardımanının sunduğu fırsatı değerlendiren PYD/PKK militanlarınca geçen Pazartesi işgal edildi. İşgalden sonra Akçakale'ye 25 binden fazla Tel Abyad'lı Arap ve Türkmen geldi. Birçoğu akrabalarının yanına, geriye kalanlar Mardin de bulunan kamplara yerleşti.

“Gidin ve dönmeyin!”

Tel Abyad'dan gelen öğretmen Halil İbrahim, IŞİD ile PYD'nin tüm Tel Abyad halkının gözleri önünde danışıklı dövüş yaptığını söyledi. “Kimse IŞİD'le çatışmadı bile” diyen İbrahim yaşananları, “Bombardıman başladı, IŞİD çekildikçe adım adım PYD yerleşti” şeklinde dile getirdi.

Suriye'deki topraklarından çıkmak istemediklerini, PYD'nin kendilerini Türkiye'ye zorla gönderdiğini anlatan İbrahim, “Gidin ve bir daha geri gelmeyi düşünmeyin bile. Burası artık Kürdistan'dır, dediler. IŞİD işgalinden kurtulup PYD işgalinin içine düştük” diye konuştu

Koalisyon güçlerinin hava saldırısı yaptığı gün Türkiye'ye sığınan ilk 25 bin kişinin tamamı Arap Suriyeliler. “PYD bizi sürdü, geri de dönemiyoruz. Topraklarımızı Kürt Kantonu ilan ettiklerini söylüyorlar” diyen Arap Suriyeliler, sadece şaşkın olmadıklarını, aynı zamanda öfkeli olduklarını da dile getirdiler. “Bizi IŞİD'i bahane eden YPG sürdü. Biz sığınmacı değiliz ki, sürgünüz” diyen 34 yaşındaki Muhammed, bölgenin demografik yapısının nasıl değiştirilmeye çalışıldığını ise şu sözlerle ifade etti:

“Tel Abyad tamamen Arap bölgesidir. Osmanlı zamanında da öyleydi, şimdi de. Tel Abyad'da hiç Kürt yoktur ki. Daha önce de olmamıştı zaten, şimdi de yok. Bombardımandan sonra gelen PYD'liler bizi evlerimizden sürdüler. Orada tapu kayıtları değiştiriliyor. Başka yerlerden getirdikleri Kürtleri, bizim evlerimize yerleştiriliyorlar.”

“Direnirseniz evinizi IŞİD evi diye işaretleriz”

44 yaşındaki Mustafa El Hasan da halkın bir bir evlerinden zorla ve baskıyla çıkarıldıklarını anlattı. “Kendimiz ve çocuklarımız için elbiselerimizi bile almadık” diyen El Hasan, “PKK'lıların bombardımandan haberleri varmış zaten. Ben evimi, tarlamı bırakmak istemedim. Gitmezsen demek ki IŞİD'lisin, o zaman senin evini bildiririz. Uçaklar burayı da vurur, dediler. PKK kendisine direnen herkese sen IŞİD'sin diyor. Aynısını IŞİD yapıyordu, kim onlara direnirse yok kâfirsiniz, yok mürtetsiniz diyorlardı. Ben gözlerimle gördüm, IŞİD ne kadar acımasızsa PKK da o kadar acımasız ve merhametsiz” diye konuştu.

Geçen hafta içinde koalisyon güçlerinin hava bombardımanını fırsat bilen PYD güçleri, Tel Abyad'ı işgal etmiş, Suriye tarafındaki Tel Abyad Sınır Kapısı'nı kapatmıştı. PYD, geri dönmek isteyen Suriyelileri kabul etmemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

musa

ee nerde şimdi sözüm ona pkk hdp savunucuları.. abd sizin başınıza çok büyük bela açıyor farkında değilsiniz, batının ipi ile kuyuya inilmez bre gafiller.. yarın bugün o topraklar size mezar olur..

hüseyin kale

T.C devleti ne güne duruyor bu durumu dünya kamuoyuna daha fazla duyurmalı ki Dünya insanları Avrupayı ve Amerikayı gerçek yüzüyle tanısı

abbas cink

iside yalakalik yaparken bunlari düsünmüyordunuz degilmi galiba P K K sana bir seyler yapti umarim iyi yapmistir

abid

yani sufi basayevden hiç bir şey öğrenmedi arkadaş sız nasıl ınsanlarsınız asırlık çeçen kıyamını hattaba bağladınız mashodov dudayev basayev daha evvel şehy şamile ne oldu selefıler çeçenıstana gelmeseydı butun çeçenler hapı yutmuştu ne adamlarsınız sız ya

Mert Tankut

Buradaki sürgün edilenlerin, mallarına mülklerine el konulanların nesi uyduruk geldi? Arap olmaları mı işine gelmedi? Kürtlerin zalimlik yapmaları mı? Bize müslüman bediüzzaman, müslüman olmayan bir türkten daha yakındır ama sizin bu ırkçı bakış açınız ve kendi zaliminizi savunmanız, aramızdaki muhabbete kurşun sıkıyor, bilin!...

osman

Kobaninin KAL Halid köyünü işid militanlari basiyor. O koydeki araplar, Kürt komsulari olan köy imami Enver Deruhun samanligini bile yagmaliyorlar. Acin yaziyi okuyun. Celal Baslangic T24. Hem de timeturkteki bu yazi gibi uyduruk ve propaganda yazisi da degil. Hayatin icinde ve objektif bir yazi

meral

Osman Bey uyduruk ve propaganda yazısı değil bu, doğrular..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan