DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Binlerce Kanadalı, yerli çocuklar için yürüdü

Binlerce Kanadalı, yerli çocuklar için yürüdü

7 Yıl Önce
2015-05-31 22:02:43
Kanada'nın başkenti Ottawa'da binlerce yerli, yatılı kilise okullarında hayatını kaybeden 6 bin çocuk için protesto yürüyüşü yaptı.

Gatineau bölgesinden Federal Parlamento binasına kadar 5 kilometre yürüyen 5 bine yakın yerli, "yeniden uzlaşma" çağrısında bulundu.

Yerlilerin çocuklarının ailelerinden zorla alınarak yatılı kilise okullarında asimilasyona tabi tutulduğu iddialarını araştıran Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarını tamamlaması, ülke genelindeki yerli kabilelerini hareketlendirdi.

Binlerce yerli, başkent Ottawa sokaklarında geleneksel kıyafetleriyle yürüdü. Yerlilerle Kanada'nın diğer halkları arasında "dönüşüm ve yenilenme zamanı"nın geldiğini dile getiren göstericiler, yeniden uzlaşma çağrısında bulundu ve haksızlıkların tamamen gün yüzüne çıkarılmasını istedi.

Çalışmalarını tamamlayan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun, raporunu gelecek hafta açıklaması öngörülüyor. Komisyon, yatılı kilise okullarında 7 ila 15 yaşlarında en az 6 bin yerli çocuğun açlık, hastalık ve deneyler nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirlemişti.

Daha önce "No More Idle" (Daha Fazla Oturmak Yok) isimli protesto eylemleri düzenleyen yerlilerin, raporun açıklanmasıyla tekrar gösteriler düzenlemesi bekleniyor.

Federal hükümet 2008 yılında yerlilerden özür dilemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş