Bimal, Türkiye pazarına odaklandı

Bimal, Türkiye pazarına odaklandı

15.07.2015 09:53:57
Bosna Hersek'te faaliyet gösteren gıda firması Bimal, geçen yıl yaklaşık 30 milyon avroluk yemeklik yağ ihraç ettiği Türkiye'deki operasyonlarını genişletmeyi hedefliyor.

Avusturyalı Studen Holding açıklamasına göre, holdingin şirketlerinden Bimal, Bosna Hersek'in Brçko kentinde yaptığı üretimle Türk piyasasına 29,7 milyon avro tutarında ihracat yaptı.

Bosna Hersek'in en büyük yemeklik yağ üreticisi ve ihracatçısı konumundaki Bimal, holdingin İstanbul'da kurduğu Studen Gıda şirketiyle geliştirdiği iş birliğiyle ürünlerini Türkiye piyasasında tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Brçko'daki Bimal fabrikasının 2014 yılı toplam ihracatı 122 milyon avro seviyesinde gerçekleşirken, Türkiye'ye ihracat 29,7 milyon avro düzeyine ulaştı. Şirket, üretiminin yaklaşık dörtte birini ihraç ettiği Türkiye'deki ticaret hacmini daha da yukarılara taşımayı planlıyor.

Studen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Iliya Studen konuya ilişkin değerlendirmesinde Dimal ürünlerinin Türk piyasasında daha fazla yer almasını hedeflediklerini belirtti. Studen, "İstanbul'da açılan yeni şirketimiz, sadece Studen Holding'e bağlı şirketlere değil, tüm Bosna Hersek'li firmalara Türk piyasasına çıkmak için bir fırsattır" ifadelerini kullandı.

Merkezi Viyana'da bulunan Studen Holding çatısı altında 14 farklı ülkede 25 firma faaliyet gösteriyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Ne de olsa özünde Kayserililik var...Fikri felsefesi ne olursa olsun tüm namus ehli vatanseverler bugün global teröre karşı devletinin yanında olmalıdır...Kem küm edenler kendini bir yoklasın, içlerinden bir ihanet kokusu geliyor mu?