DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bill Gates büyük zararda

Çin piyasasındaki gerilim, petrol fiyatlarındaki düşüş derken dünyanın en zenginleri yeni yılın ilk haftasında 194 milyon dolar kayıpları olduğunu açıkladı.

11.01.2016 00:05:17

Çin piyasalarındaki olumsuz gelişmeler küresel piyasaları da etkiliyor. Petrol fiyatlarındaki düşük seyir nedeniyle dünyanın en zenginler lisesinde yer alan 400 milyarderin yeni yılın ilk haftasındaki kayıplarının 194 milyar dolar olduğu belirlendi.

400 milyarderin 4,03 trilyon doları bulan toplam serveti bu kaybın ardından 3,8 trilyon doların altına geriledi. Geride kalan 2015 yılının en çok kazanan dolar milyarderi Amazon.com'ın kurucusu Jeff Bezos için işler tersine döndü. Zira Bezos 2016'ın ilk beş gününde en çok kaybeden oldu. Bezos'un serveti 5,9 milyar dolar eridi. Bezos 53,7 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin dördüncü kişisi.

Bill Gates dahi zararda
Dünyanın en zengin kişisi Bill Gates de 4,5 milyar dolar kaybederek toplam serveti 79,2 milyar dolara geriledi. En zenginler lisesinde ikincilik koltuğunda oturan Zara'nın sahibi İspanyol Amancio Ortega da kaybedenler arasında yer aldı. Ortega yeni yılın ilk beş gününde 3,4 milyar dolar kaybederken toplam serveti 69,5 milyar dolara düştü. En zenginler listesindeki 47 milyarderin kaybı kişi başına 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bloomberg'ün dünyanın en zenginler listesinde yer alan 400 dolar milyarderinin toplam serveti 3,7 trilyon dolar ile yaklaşık olarak Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın toplam Gayri Safi Milli Hasılasına (GSMH) eşit.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş