SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "

Beypazarı’nı dünya içiyor

Türkiye’nin en büyük madensuyu işletmesi olan Beypazarı Madensuyu, Kıbrıs başta olmak üzere Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa, Katar, Kuveyt, Almanya, Avusturya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Beypazarı’nı dünya içiyor
9.7.2019 21:32:39

Türkiye Madensuyu Üreticileri Derneği (MASUDER) Genel Sekreteri Ercan Yiğit, Türkiye'de yıllık 4 milyar şişe madensuyunun tüketildiğini belirtti.

Türkiye'de geçen yıl tüketilen madensuyu miktarı yüzde 14 artışla 4 milyar şişeye yükselirken, kişi başı tüketim 10 litre oldu.

Türkiye Madensuyu Üreticileri Derneği (MASUDER) Genel Sekreteri Ercan Yiğit, bu rakamın 775 milyon litreye tekabül ettiğini belirterek en çok maden suyunun Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde tüketildiğini söyledi. Yiğit, geçen yıl Türkiye'de tüketilen madensuyu miktarının yarısının sade olduğunu kaydederek, “Türkiye'de günlük tüketilen madensuyu miktarı ortalama 11 milyon şişe. Halihazırda Türkiye'de yıllık tüketilen 4 milyar şişe madensuyunun yarısı sade iken diğer yarısı meyveli. En çok tüketilen meyveli madensularında başı limonlu ve elmalı çekiyor. Ayrıca son yıllarda farklı ve karışık meyveli alternatifler de tüketicilere sunuluyor” dedi.

BEYPAZARI'NI DÜNYA İÇİYOR

Türkiye'nin en büyük madensuyu işletmesi olan Beypazarı Madensuyu, Kıbrıs başta olmak üzere Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa, Katar, Kuveyt, Almanya, Avusturya gibi ülkelere ihraç ediliyor. Madensuyu tüketiminden Avrupa'nın çok gerisinde olan ülkemizde kişi başı tüketim 13 litre düzeyinde. Beypazarı Madensuyu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan, Türkiye'de madensuyunun çoğu kez çok yenen yemeklerden sonra içilmek için tercih edildiğini belirterek, "Madensuyu yemeklerden sonra içilmez. Madensuyu içmenin yeri yaşı ve zamanı yoktur. Herkesin her zaman içmesi gereken bir sudur. Özelikle hamile eşlerin içmesi lazım ki yakın bir zaman da dünyaya getireceği bebeğin sağlıklı yaşamasını sağlaması için, kemik gelişimini hızlandıran, kemik erimesini öteleyen kalsiyum sayesinde hızlı gelişimi sağlayan tek içecektir. Aynı zamanda da süte alternatif tek içecektir" diye konuştu.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 10.7.2019 16:36:36
O kadar ülkeye satış yap bi meşrubat dolabı dağıtma! Etik olmayan satışla kainat birincisi olsan ne yazar.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR