DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan'a 'Güneş Moteli' göndermesi

MHP Grup Başkan Vekili Oktay vural, CHP ve MHP'li vekillere bakanlık teklifinde bulunacağını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu 'Güneş Motel' göndermesiyle eleştirdi.

7 Yıl Önce
2015-08-24 14:47:54

"Güneş Moteli*  tarzı ahlaksız tekliflerle Başbakan'ın uğraşması doğru değildir. Seçim hükümetinde yer alıp almama bu irade siyasi partiler tarafından ortaya konur. Davutoğlu'nun böyle bir teklif yapmaya haddi yoktur. Kendisi, HDP ile birlikte oldular. Şimdi zaten MHP hayır demek suretiyle HDP ile birlikte olma tercihini kullandılar. Kendileri birlikte olacaklar. MHP böyle bir iradeyle oluşabilecek ahlaksız teklife evet diyebilecek kimse olmayacaktır.

Oydan başka bir şey yok. Dertleri oy almak, oy devşirmek. Biz memleket peşindeyiz onlar koltuk peşinde. AKP HDP ile birlikte CHP ile birlikte olacaklarsa onlarla birlikte hareket edebilir.

Bu bakımdan bu konuda MHP'nin duyduğu endişeler, ortamın provokasyonlara yol aşabileceğini, Meclis'te öyle bir irade oluşabilmeli ki bunları bertaraf edebilecek irade... Seçimin güvenliğini sağlamak hükümetin bir numaralı görevi olmalıdır.

NASIL BİR GEÇİCİ HÜKÜMET OLUŞACAK?

Ne kadar olacak bilemiyorum. Ama ben bu seçim hükümetinin, bu müzakerede AKP'nin ortaya koyduğu uygun bir hükümet olması gerektiğini düşünüyorum. Biz 4 ilkemizi öne sürdük. Rüşvete bölücülüğe darbeciliğe hayır dedik. MHP'nin bu tavrına hayır dediğine göre, bakanlar kurulunda, 17-25 Aralık'ta yolsuzluğa bulaşmış kim varsa hükümete almalı, saray kabinesi oluşturan saray paralel yapılanmasını savunan kim varsa hükümete almalı.

Ondan sonraki süreç içerisinde ben inanıyorum ki, biz önce ülkemiz dedik. tehditler karşısında bir siyasi tavır ortaya koyduk. AKP'nin oyları azaldı mı? Azaldı. Bir çok şeyi eleştirdi mi? Yolsuzluğu, cumhurbaşkanını eleştiriyor. Biz de dedik ki gelin bu ilkelerle birlikte olalım. Ben inanıyorum ki AKP'ye oy veren insanlar gerekli dersi verecektir.

1 Kasım'da olduktan sonra 10-15 gün içerisinde seçim sonuçları, 10-15 gün içinde yeminler, aralık'ı bulacağız. Bütçe dönemine girilecek. Türkiye'de belirsizliklerle seçime gidiyoruz. Bu sürecin bir tek sorumlusu var. 400 miletvekili verin diyenler, 10 Ağustos'ta başkan seçmediniz başınıza bu geliyor diye, Mehmet Müezzinoğlu gibi sağlıksız kafalardır.

KILIÇDAROĞLU ‘MHP HER ŞEYE HAYIR' DİYOR DEDİ

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu ile aynı eksende buluşmuş görünüyor, MHP konusunda. 32 gün AKP ile görüştüler. Ne konuştunuz siz ya? Günaydın ya. 32 gün boyunca ana muhalefet partisi Türkiye'yi yönetecek yani. AKP bizi kandırdı diyor. Yani söyleyemiyor. CHP açık bir partidir. Programı vardır, bilmem nesi vardır. Ben gizli örgüt değilim diyemiyor. Ne konuştunuz ne yaptınız? Açıklayın millete. Biz açıklıyoruz millete.

MHP olarak ilkeler seviyesinde evet dedik. sayın kılıçdaroğlu bizim için koltuklar değil, ilkeler önemli. Sayın Deniz Baykal ile görüştüğü zaman, o zaman saray sayın kılıçdaroğlu'na görevi verecek dememiş miydi? Görevi vermedi, ne oldu?

32 gün boyunca tüketen sizsiniz. Sizin iradenizle, sarayla görüşen deniz Baykal, Erdoğan Kılıçdaroğlu'na görev verecek demedi mi? O umutla mı beklediniz?

Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP için söylüyorum. MHP olarak biz ilkelerimizle siyaset yapıyoruz."

(*) Güneş Moteli olayı

Güneş Motel Olayı, 1977'de CHP lideri Bülent Ecevit'in zayıf haldeki II. Milliyetçi Cephe hükümetini yıkarak, Adalet Partisi'nden istifa etmiş milletvekillerinin desteğiyle hükümet kurmasıyla sonuçlanan görüşmelerdir. Adını toplantıların yapıldığı İstanbul, Florya'daki Güneş Motel'den alır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş