Barzani: Seçimlerde aday olmayacağım

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

21.08.2017 09:12:39

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de gerçekleştirmeye hazırlanılan "bağımsızlık referandumu" ile ilgili kararlılık mesajı vermeyi sürdürüyor. Son olarak ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Leonard Votel ve beraberindeki heyet ile görüşen Barzani, bu görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Referandumun ertelenmesine değil, Bağdat ile diyaloğa girilmesine razı oldum" dedi.

"BAŞKA ALTERNATİF YOK"

Barzani, bağımsızlık dışında başka bir alternatiflerinin olmadığı düşünen Barzani, "25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapılacak" dedi.

"ADAY DEĞİLİM"

Habertürk'ün haberine göre Barzani Kasım'da yapılacak Başkanlık seçimleri ile ilgili de konuştu ve "Kasım'da da başkanlık seçimi var, aday değilim" dedi.

MUHALEFETE GÖZ MÜ KIRPIYOR?

25 Eylül bağımsızlık referandumunun IKBY muhalefeti tarafından desteklenmediği bilinirken Barzani'nin açıklamalarının muhalefete yönelik olduğu yorumları yapılıyor. IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile 25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istemişti. Açıklamada "Referandum, bağımsızlıktan önce atılan bir adımdır. Ancak 25 Eylül'de yapılması için alınan referandum kararı, özellikle tartışmalı bölgeler hususu başta olmak üzere (Kerkük ve 140'ıncı maddeye giren bölgeler) mevcut siyasi, güvenlik, ekonomik ve toplumsal duruma uygun değildir, yasa dışıdır ve konsensüs sağlanmadan alınmıştır. Bu yüzden referandum daha uygun zamana ertelenerek meclise taşınmalıdır" ifadeleri kullanılmıştı. Goran Hareketi'nin prensip olarak referanduma veya bağımsızlığa karşı olmadığı fakat Barzani'nin başkanlığına ve uzun süredir Parlamento'nun toplanamadığı IKBY'de Mesud Barzani'nin 'referandum' kararını tek başına almasına tepkili oldukları tepkili olduğu değerlendirmeleri yapılmıştı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)