DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Barzani: Ortadoğu haritasının yeniden çizilme zamanı geldi

Mesud Barzani, Ortadoğu sınırlarının yeniden çizilmesinin vaktinin geldiğini söyledi.

5 Yıl Önce
2017-02-23 21:02:37

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Melahat KEMAL

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, ve Ortadoğu için artık yeni bir uluslararası anlaşmaya gerek olduğunu belirtti.

Barzani, dünya liderlerine seslenerek Ortadoğu'nun modern sınırlarını belirleyen  Sykes Picot döneminin bittiğini söyleyerek onlara bir Kürt devletinin oluşumuna yol açacak bir biçimde yeni bir anlaşma yapma çağrısında bulundu.

“IRAK VE SURİYE BİR DAHA ASLA AYNI OLMAYACAK”

IKBY Başkanı Barzani, uluslararası kamuoyunun Irak ve Suriye'nin bir daha asla tek bir bütün olamayacağını kabul ettiğini belirterek bu yolla bölgede “zorunlu birarada yaşama” fikrinin hatalı bir yaklaşım olduğunun kanıtlandığını söyledi.

İngiliz yayın organı Guardian'a konuşan Barzani “Dünya liderlerinin kendi aralarında Sykes-Picot döneminin bittiğini düşündükleri kanısındayım” dedi ve ekledi “Bunu söyleseler de söylemeseler de hatta kabul etseler ya da etmeseler de, sahadaki gerçeklik bu. Ancak bildiğiniz gibi diplomatlar tutucudurlar ve düşünceleri genellikle işin en son safhasında belirtirler. Ve bazen de gelişmelere ayak uyduramazlar”.

“BÖLGESEL PARÇALANMA VE YIKIM KAÇINILMAZ OLUR”

Sykes-Picot anlaşmasının yüz yaşını tamamlamasına 4 ay kalmışken Barzani, hâli hazırdaki statükonun devam ettirilmesi durumunda bölgesel parçalanmanın ve yıkımın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Barzani bölgesel küresel güçlerin Irak ve Suriye'deki unsurları korumak için yeni bir anlaşma ortaya koymaları gerektiğini belirterek “Yeni bir anlaşma olmalı. Tabii ki nasıl bir anlaşma olacağı önemli. Hangi mekanizmanın işleri biçimlendireceği ve statüsünün ne olacağı görülmeli. Şu anda böyle bir anlaşma biçimlendirilmiş değil. 100 yıl önce yapılan ve bu süre içinde tekrarlanan kötü deneyimlerde ısrar etmek mantıksız olur” dedi.

“TÜRKİYE'NİN KARŞI ÇIKACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

Irak'a komşu ülkelerin Kürdistan'ın tam bağımsızlığı hakkında ne düşündüğü henüz net olarak bilinmiyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Barzani “Meseleyi henüz Türkiye ile konuşmadık; kabul edip etmeyecekleri bilinmiyor. Ama buna karşı çıkacaklarını düşünmüyorum. Bu bizim ulusal hakkımız. Kimseyi tehdit etmediğimiz gibi, haklarımızı kullanmak için de kimseden izin almamız gerektiğini düşünmüyoruz” dedi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet ahmut

Ee mesele siyonizmse bagimsiz olduktan sonra geregi yapilir,turkiye nasil pkk ile mucadele ediyorsa onlarda isidle mucadele ediyo, bagimsizlik haklari bu cok dogal bisey

a

vay be...türki dindarlar kendşlerine helal olanı kürtler için ya 'ikinci israil' ya siyonizm' görüyorlar...hani kendin için istediğini müslüman kardeşin için istedikçe' diye hadis vardı...Sizin desteklediğiniz devletleri kim kurdu? bu devlet ler siyonistlerle her türl diplomatik ilişki içinde değil mi? Kürt yapınca ihanet siz yapınca resmi -diplomatik diyalog oluyor..Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa'...biraz vicdan biraz insaf ....

Mustafa toran

Kimseden izin almayı düşünmuyormus !bu simarikligin arkasında siyonizm var. Bölgeyi yıkıma çeviren siyonizm ve uşakları. Sen bağımsız olunca rahatmi edeceksin. Hergün Bağdat'ta bomba patlar. .senin kendine ait olduğunu sandığın yerde ses yok. Bölgede tek akıllı sensin. .bakalım siyonizm sana deva olacakmi? Suriyeyi yikanlarda belli hepsi siyonizmin planı. .

mb07

Aptal herif, gidip dünyaya ne anlatıyorsun derdini. Onlar senin derdinle dertlenmezler. Yapman gereken seninle iyi geçinenle iyi geçinmek, sana kötü olana karşı başkasıyla işbirliği yapman. Ayrı devlet olduğunda, kendi insanlarınızla ilgili başka bir ülkede birşey olursa, oraya karışman zorlaşır. Bu işleri, alenileştirmeden, ismini koymadan, sessiz sedasız, kendiliğinden oluşmuş gibi yapıp, bir yerlere getirmek. Sizde iyi giden birşey olursa gizleyin, kötü bir şey olursa duyurun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş