DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Bardakoğlu’nun görüşlerinin rapora girmemesi eksiklik'

MHP’nin Meclis Darbe Komisyonu taslak raporuna ilişkin muhalefet şerhinde, 'Diyanet İşleri eski Başkanı Bardakoğlu’nun görüşlerine yer verilmemesinin büyük eksiklik olduğu' belirtildi.

5 Yıl Önce
2017-06-14 09:21:28

Karar'dan Erol Metin'in haberine göre Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun MHP'li üyesi Mehmet Erdoğan, komisyonun taslak raporuna ilişkin hazırladığı muhalefet şerhinde, "din-devlet-cemaat ilişkilerinin yeniden düzenlenmesinden bahsedildi.

Raporda Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu'nun fikirlerine ve ifadelerine yer verilmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu dile getiren Erdoğan, Bardakoğlu'nun kendisinin yönelttiği bir soru üzerine Türkiye'de en çok satılan 20 dini yayının dinen sakıncalı olduğunu komisyonda açık bir şekilde ifade ettiğini anlattı. Erdoğan, muhalefet şerhinde, Bardakoğlu'nun komisyon tutanaklarına yansıyan şu sözlerine yer verdi:

“Türkiye'de en çok satan dinî kitaplar üzerinde ‘Dinî hareketlilik, dinî düşüncedeki yönelişler nedir?' diye bir çalışma yapalım dedik. Çok acı bir sonuç ortaya çıktı. Türkiye'de en çok satan 20 dini kitabın 20'si de sorunlu. İsim vermeyeyim, 20'si de din konusunda zihinleri iyice alıp bir taraflara doğru savuran kitaplardır ve vahim bir durumdur. Şimdi, bir çalışma grubuyla onlar üzerinde çalışılıyor.”

CEMAATLER KENDİ ALANLARINDA KALMALI

MHP'li Erdoğan, Bardakoğlu'nun Ramazan programları ve televizyonda yer alan bazı programlarının gözden geçirilerek, halkın bunlara karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ettiği, bu görevin de Diyanet İşleri Başkanlığı'nda olduğunu komisyonla paylaştığını belirtti. Bardakoğlu'na ülkenin bir paralel yapıdan çok çektiğini, bundan sonrası için ne yapılması gerektiği sorusunu yönelttiğini aktaran Erdoğan “Türkiye'deki dinî cemaatleşmelerin dikkatle izlenmesi ve kendi alanında kalmasının sağlanması gerekmektedir. Bir cemaatleşme, siyaset, ticaret ve eğitim gibi üç alana kaydığı sürece zihinlerde benzeri sapmaların yaşanabileceğini ve bunun da ileride bir başka boyuta doğru evrilebileceğini ben şahsen düşünürüm. Tarih boyunca böyle oldu. 14 asırlık İslam tarihi boyunca ne zaman bu sahanın dışına çıkılmış ise bu böyle olmuştur” cevabını aldığını kaydetti.

Erdoğan, Bardakoğlu'nun sözlerinin komisyona ve gerekli önlemleri alacak olan TBMM'ye yol gösterici mahiyette olduğunun altını çizdi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Müslüman

Reşat Peteğin, din derslerinin yetersiz olmasına ilişkin sözlerini medya görmedi.Din dersi kitaplarında, öğrencileri sahte şeyh ve hoca efendilere karşı uyaran tek bir cümle yok.www.isikdamlalari.com

Görüş Bildir Bizimle Paylaş