SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Aydınlık yazarından Berat Albayrak'a çağrı

Aydınlık yazarından Berat Albayrak'a çağrı

Aydınlık gazetesi yazarı Evren Devrim Zelyut, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın enflasyonu düşürme çabalarını ele aldı.

Aydınlık yazarından Berat Albayrak'a çağrı
10.10.2018 13:19:59

Aydınlık yazarı Evren Devrim Zelyut, Bakan Berat Albayrak'a çağrıda bulunarak enerji bakanlığı görevine geri dönmesi gerektiğini söyledi. 

İŞTE ZELYUT'UN BERAT ALBAYRAK'A ÇAĞRISI

"Bugün Bakan Albayrak'ın açıkladığı enflasyon programında 3 önemli nokta vardı:

*Tüm firmalardan %10 indirim yapılması istenmiş. 3 ay boyunca enflasyon sepetindeki ürünlerin indirimli satılacağı belirtildi.

*Yılbaşına kadar elektrik ve doğalgaza çok büyük bir gelişme yaşanmazsa zam yapılmayacak.

*1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak.

Şimdi Allah aşkına soruyorum: Hangi iktisadi teoride, uygulamada, kur nedeni ile maliyetleri artmış, borç içinde yüzen bir üretici kesime indirim yap diyerek enflasyonda kalıcı düşüş sağlanır?

İndirimli ürünlere logo yapışacak algı değişecekmiş! Logo ile ekonomiye güven artar mı?

Bankanın maliyeti belli, ülkedeki enflasyon belli, kur belli, kredi faizi nasıl inecek?

Türkiye'de üretim mi var? Amerika'nın bol bol basıp 2008 sonrası piyasaya sürdüğü ucuz dolara güvenip, her şeyi ithal etmeye alışmış bir tüketim ekonomisi, üretmeyi başaramadıktan sonra, yani arzı artıramadıktan sonra, fiyatları nasıl düşürecek?

Enflasyonu ve kuru düşürmek için sanayi ve tarımda üretim miktarını artırmak gerekiyor. Bu açıklamaların neresinde tarım ve sanayide üretim artışı için bir plan var?

Köylüyü milletin efendisi yapmayan hangi ekonomik plan enflasyonu düşürebilir? İmalat sanayinde yarı mamulü yüksek kurdan ithal eden sanayiciden zam yapmamasını nasıl bekleriz? İthal ikame stratejisi bu planın neresinde?

Berat beyi enerji bakanlığı döneminde başarılı buluyorduk zira yenilenebilir enerji konusunda yaptıkları, Akdeniz'de sismik arama ve sondaj yapılması için gerekli gemilerin alınması, faaliyete geçirilmesi onun döneminde ivme kazanmıştır. Ancak Berat bey bu ekonomi işlerini bırakıp, Akdeniz'de petrol ya da doğal gaz arama işlerine bakarsa ülkeye daha faydalı olacaktır. Zira enflasyonda en büyük kalemlerden biri olan enerji maliyetlerinin düşmesi için yapacağı bir rezerv keşfi, ülkeye şu an hazırladığı ekonomi programlarından daha faydalı olacaktır."


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  src / 10.10.2018 16:03:54
  kesinlikle.doğalgaz elektriğe suya dünyanın zammı yapıldı zaten.iki ay zam yok demek milletin aklı ile alay etmektir.
  aynen... / 10.10.2018 15:21:56
  Hangi iktisadi teoride, uygulamada, kur nedeni ile maliyetleri artmış, borç içinde yüzen bir üretici kesime indirim yap diyerek enflasyonda kalıcı düşüş sağlanır?
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR