DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Avustralya mültecileri Kamboçya'ya gönderiyor

Avustralya mültecileri Kamboçya'ya gönderiyor

7 Yıl Önce
2015-06-04 09:47:57
Avustralya hükümeti, eylül ayında mültecilerin iskanı için Kamboçya ile imzaladığı 55 milyon dolarlık anlaşma gereği ülkeye gelen mültecilerden dördünü Kamboçya'ya gönderdi.

Avustralya'ya ulaşmayı başaran mültecilerin tutulduğu ülkeye 3 bin kilometre uzaklıktaki Pasifik adası Nauru'da bulunan gözaltı merkezinde kalan üç İranlı ve bir Arakanlı Müslüman'ın bugün uçakla Kamboçya'ya gönderildiği açıklandı.

Uluslararası Af Örgütü ve Sığınmacı Kaynak Merkezi (ASRC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Avustralya tarafından yönetilen Nauru gözaltı merkezinden alınan dört mülteci Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'e götürüldü. Bu kişilerin Uluslararası Göç Örgütü tarafından yeni yerlerine yerleştirildiği belirtildi.

Ülkeye yasa dışı yollardan gelerek sığınma talebinde bulunan mültecileri kabul etmeyen ve gözaltı merkezlerine kapatan Avustralya, eylül ayında mültecilerin yeniden iskanı karşılığında Kamboçya ile 55 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma gereği paranın 40 milyon doları Kamboçya'ya, 15 milyon doları da mültecilerin yerleşmesini organize edecek Uluslararası Göç Örgütü'ne verilecek.

Mülteci hakları ve insan hakları örgütleri sığınmacı ve mültecilerin Kamboçya'ya naklini istemiyor. Avustralya genelinde son bir yıldır protesto gösterileri düzenleyen sivil toplum kuruluşları, Kamboçya'daki insani yaşam standartlarının ve güvenlik şartlarının yeterli olmadığı gerekçesi ile bu anlaşmaya karşı çıkıyor.

Avustralya'nın yönetimindeki Nauru gözaltı merkezinde, ülkeye gemilerle gelen ve sığınma talepleri kabul edilmeyen yaklaşık 677 mülteci bulunduğu tahmin ediliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş