DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ASEAN serbest ticaret görüşmelerinde sona gelindi

ASEAN üyesi 15 ülkenin 8 yıldır görüşmelerini sürdürdüğü Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık bu hafta sonu yapılacak zirvede duyurulacak

12.11.2020 18:27:32

Çin'in de aralarında bulunduğu 15 Asya-Pasifik ülkesi bu hafta sonu dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasını imzalamak için hazırlanıyor.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) kapsamında Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın da aralarında bulunduğu ülkeler gümrük vergilerini düşürerek tedarik zincirini genişletmeyi ve yeni e-ticaret kurallarını hayata geçirmeyi hedefliyor.

Öte yandan anlaşmanın bazı ABD'li ve farklı küresel şirketleri serbest ticaret bölgesinin dışında bırakarak yeni ticari krizlere yol açabileceği düşünülüyor.

Hindistan, RCEP görüşmelerinden 2019'da çekilmişti. Kalan on beş ülkenin ise bu haftasonu Vietnam'da online olarak yapılacak ASEAN zirvesinde anlaşmayı duyurmayı planladığı belirtiliyor.

Malezya Ticaret Bakanı Azmin Ali, anlaşmanın pazar günü imzalanacağını açıklarken, anlaşmanın “kan, ter ve gözyaşıyla örülmüş sekiz yıl süren pazarlıkların sonucu” olduğunu belirtti.

RCEP 15 ülkeyi, 2.2 milyar insanı ve toplamda 26.2 trilyon dolara ulaşan bir ekonomik büyüklüğü kapsıyor.

ÖRGÜTÜN GEÇMİŞİ

ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) Güneydoğu Asya Uluslar Birliği; 8 Ağustos 1967'de Vietnam Savaşı'ndan kaynaklanan komünist genişlemeye karşı olarak Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur arasında kurulan uluslararası örgüt.

Örgüt, 8 Ağustos 1967'de Bangkok'ta, Filipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur'un katılımıyla kuruldu. 8 Ocak 1984'te Bruney Darussalam, 28 Temmuz 1995'te Vietnam, 23 Temmuz 1997'de Lao PDR ve Birmanya ve 30 Nisan 1999'da Kamboçya örgüte dahil oldu.

2012 yılında ise resmi olarak Çin'in de katılacağını duyurduğu birlikte üye sayısı zamanla 15'e çıktı.

Koordinasyonun sağlanması ve diplomatik ilişkilerde bulunulması amacıyla ASEAN örgütünün Pekin, Berlin, Brüksel, Canberra, Cenova, İslamabad, Londra, Moskova, Yeni Delhi, New York, Ottawa, Paris, Riyad, Seul, Tokyo, Washington ve Wellington'da temsilcilik ofisleri bulunmaktadır.

Türkiye, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Dostluk ve İşbirliği Antlaşması'na (ASEAN/TAC) katılım belgesini 23 Temmuz 2010 tarihinde imzalamıştır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan