Fransa'daki tartışmalı istihbarat yasası

Fransa'daki tartışmalı istihbarat yasası

23.07.2015 16:07:59
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, Fransa'da yoğun tartışmaların ardından geçen ay kabul edilen istihbarat yasasından endişe duyduğunu açıkladı.

Komiteden yapılan açıklamada, istihbarat servislerine teknik takip alanında geniş yetki veren yasanın "endişe verici olduğu" ifade edildi. Açıklamada, "istihbarat yetkililerinin gerekli yargı kararı olmadan teknik takip yapabilmeleri ve bunların hiçbir şekilde denetlenememesinin özelikle rahatsızlık verici olduğu" değerlendirmesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen ay parlamentonun onayladığı istihbarat yasasını Anayasa Mahkemesi'ne götürme kararı almıştı. Elysee Sarayı'ndan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Anayasa tarafından garanti altına alınmış özel yaşama saygı ilkesinin, yeni yasa ile ihlal edildiği yolundaki parlamentodaki tartışmalara" atıfta bulunulmuş ve Cumhurbaşkanı Hollande'ın bu gerekçeyle anayasaya uygunluğunun denetlenmesi için yasayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderme kararı aldığı ifade edilmişti.

Fransa'da sivil toplum örgütleri, yasaya temel hak ve özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Terörle mücadele kapsamında istihbarat tedbirlerinin artırılmasını öngören yeni istihbarat yasası, iletişimin izlenmesiyle ilgili pek çok teknik imkanın Fransız istihbarat servisi tarafından kullanılmasının önünü açıyor.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks, daha önce Fransız parlamenterlere yaptığı çağrıda, istihbarat yasa tasarısında "hukuk devleti ve temel hakların korunması için" gerekli değişikliklerin yapılmasını istemişti.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste düzenlenen üç ayrı terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmiş, polisin operasyonlarında saldırıları düzenleyenler ölü ele geçirilmişti. Saldırıların ardından ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış ve ek yasal değişiklikler gündeme gelmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)