DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Akşam: Demirtaş’tan Rus ruleti

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın Lavrov ile görüşmesinin yankıları devam ediyor...

6 Yıl Önce
2015-12-23 04:23:19

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Rusya ziyaretinde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmesinin altında yatan nedenin Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelerin olduğu öne sürülürken, görüşme talebinin PKK tarafından istendiği iddia edildi.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre; PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin Cerablus'u alıp Fırat'ın batısına geçme planına Rusya, Esed ve İran'ın desteğinin ardından bölgede sıcak gelişmeler yaşanıyor. Rusya'nın havadan destek verdiği, İran'ın bölgeye gönderdiği paralı milisler, PYD ve Esad birliklerinin karadan kuşatmaya aldığı Cerablus'un alınması için adeta topyekun bir saldırı hazırlığına başladı. Saldırı için Rusya'nın yoğun desteğine ihtiyaç duyulmasının ardından Demirtaş rotayı Moskova'ya çevirdi. Rusya'da Lavrov ile görüşecek olan Demirtaş'ın talepleri ve vaatleri ortaya çıktı.  

Demirtaş'ın Rusya ziyaretinin perde arkasında Suriye'nin Kuzeyi'nde PYD'nin Cerablus'u alarak hayalini kurduğu kantonların birleştirilmesi için fırsat kollayan PKK'nın talebi olduğu ortaya çıktı. Demirtaş Moskova'ya Suriye'de Rusya, Esed ve İran'ın ittifakından yararlanmak isteyen PYD'nin 'Cerablus'u almamız için desteği artırın' mesajını iletecek. Bunun karşılığında ise hava sahamızı ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağı konusunda içi ve dış kamuoyuna hükümet karşıtı propaganda sözü verilecek. Özellikle Avrupa'da Türkiye'nin IŞİD'i desteklediği yönünde kara propaganda yapılacak. Uzmanlara göre Demirtaş'ın ziyareti tesadüf değil.   

PKK-PYD'YE PUTİN DESTEĞİ 

- Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Üyesi, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Profesör Dr. Muhittin Ataman:  Rusya, Suriye denklemine dahil olduktan sonra PKK ve PYD Rusya'nın desteğini doğrudan aramaya başladı. PYD şimdi Cerablus'a girmek için daha fazla zorlayacak. Demirtaş, başlı başına ve ayrı bir davranış sergiliyor, bunun sonucu iyi olmaz.

TÜRKİYE DIŞ OYUNU BOZAR 

- Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın:  Cerablus'un doğusu ABD hakimiyetine girerken Batı bölgesinde de Rusya hakimiyeti söz konusu. Görünürde Esed ve PYD güçleri var ancak bu bölgede Türkiye'nin etkin kontrolü sonlandırılmak isteniyor. Burada ABD ve Rusya bağımsız ve denize ulaşan bir Kürdistan oluşturmaya çalışıyorlar ancak Türkiye bu dış oyunu bozar.

BULUŞMA LAVROV'LA

Demirtaş, “Türkiye'nin iç ve dış sorunlarına dair politikalarımız var. Elimizden küçük de olsa bir imkan varsa bunu Türkiye toplumunun lehine değerlendirmek isteriz. Biz Sayın Lavron'la elbette ki Suriye'deki çözüm için görüşlerimizi paylaşacağız” dedi. 

FIRAT'IN BATISI TALEBİ 

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni: Rusya Cerablus ve Fırat'ın batı bölgesini Esad için düşünüyor. PYD'de de Esed için düşünülen bölgeye kendilerinin hakim olması düşüncesi hakim. Demirtaş da Moskova'ya bunun için gidiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

oflu

Allahın aslanı Demirtaş

Davud

Bu açıkça vatana ihanettir. Ülkenin milli çıkarlarını satmaktır. Düşmanla işbirliğidir. Bu adam tıpkı istiklal savaşında ingilizlerle yunanlarla işbirliği yapan hainler gibidir. O yüzden vatana ihanetten yargılanmalıdır. Devletimiz daha neyi bekler. Bu adamın yemediği bir halt, kırmadığı bir ceviz kalmadı. Mahkemelerimiz, MİT'imiz, Emniyetimiz daha neyi bekler!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş