DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

BURSA

19:54

04:40
19:54
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:38

04:25
19:38
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:21

04:09
19:21
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
19:05
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:49
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

ANKARA

19:38

04:25
SAHUR
19:38
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
SAHUR
19:05
İFTAR

AK Parti'ye 2 milyon yeni oy

KONDA'nın genel müdürü Bekir Ağırdır, 1 Kasım'da AK Parti'nin 2 milyon yeni oy kazanacağını öne sürdü.

31.10.2015 11:44:38

Araştırma şirketi KONDA'nın genel müdürü Bekir Ağırdır, "7 Haziran'da sandığa gitmeyen yüzde 13 oranındaki seçmenin üçte birinden fazlasının 'Bu kez sandığa gideceğim' dediğini belirterek 'AK Parti, CHP, HDP seçmeninin yüzde 97'si kesinlikle sandığa gideceğim ve partime oy vereceğim' diyor. 'Kesinlikle sandığa gideceğim ve oy kullanacağım' diyenlerin oranı MHP'lilerde yüzde 90'a doğru düşüyor" diye konuştu.

AK PARTİ'YE 2 MİLYON YENİ OY

Ellerindeki bulgulara göre seçime yüzde 91 oranında bir katılım olacağını belirten Ağırdır şunları söyledi: "Bütün partilerin seçmenleri kararlı biçimde sandığa gider ve seçime katılım artarsa, 1 Kasım için özel bir durum ortaya çıkmaz. Ama seçime katılım yüksek olur fakat bir partinin seçmeninde katılım eksik kalırsa sonuç sayısal olarak değişir. MHP seçmeninde katılım azalırsa, bu sadece AK Parti'nin değil diğer üç partinin de lehine bir durum yaratabilir. AK Parti'nin seçmeni sandığa 7 Haziran'dakinden eksik giderse bu yine diğer üç partinin lehine çalışır. AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmemiş veya 17 Aralık'ın ertesinde MHP'ye doğru kayma eğilim gönderen seçmeninin bir kısmını geri kazanmış görünüyor. AK Parti, 7 Haziran'daki 18 milyon çekirdek oyunun üzerine, 2 milyona yakın yeni oy ekliyor. Ancak tek başına iktidar olma sonucu oluşmuyor. Çünkü diğer partilerin seçmeni de kendi partilerine sahip çıkma konusunda kararlı davranıyor."

SEÇMENLER PARTİLERİNE SADIK

Türkiye'deki kutuplaşma ve dört partiye konsolide olan kimlik siyaseti nedeniyle seçmenlerin kendi partisi dışında bir başka partiye oy vermediğini söyleyen Ağırdır, şöyle devam etti: "Seçmenin yüzde 65-66'sı böyle bir kutuplaşma içinde. 1 Kasım sabahı seçmen, 'İstikrar olursa bu krizler biter' mi diyecek, 'Koalisyon olursa toplumdaki bu kutuplaşma geriler' duygusundan mı bakacak? Bir diğer soru da başka partiye kaymasa bile, partilerin potansiyel seçmenlerinin ne kadarı olan bitenlerden kendi partisini de sorumlu görecek ve sandığa gitmeyecek? Şu anda her partinin seçmeni kendi partisine olan sadakatini koruyor görünüyor ama bir kısmı da kendi partisine de eleştirel bakıyor. Her partinin potansiyel tabanlarındaki bu sorulara cevaplar katılımı ve seçim sonucunu etkileyecek." diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

memed ayaz

% 47YUKARISI VAR AMMA ALTI YOK

selim şah

Bugün akpnin kurumsal temsilinde yer alan RTE dünya Müslümanlarına umut, ülkemiz insanına bir motivasyon,Allah ve vatan için çalışmanın adı olmuştur.İnşaallah ülkemiz insanı firasetiyle yarın fayda-zarar analizi yaparak akp destekler.Bir hususta akpde kendi aşırılıklarını belirlemeli.Tarihin,özellikle de vahyin kendilerine hamlettiği görevi yerine getirmelidir.Dost düşman netleşmiştir. SPli kardeşlerimde akpye oy vermek dinden çıkmak demek değildir, MilliGörüşçü olmamak demek değildir. MehmetTalu hocamız verilmesi gereken fetvayı vermiştir.fitne zamanlarında alimlere kulak vermek en doğrusudur

Görüş Bildir Bizimle Paylaş