DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:54:00

İftar vakti

BURSA

19:53

04:41
19:53
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:37

04:27
19:37
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:20

04:11
19:20
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:04

03:54
19:04
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:51

03:51
18:51
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:54:00

İftar vakti

ANKARA

19:37

04:27
SAHUR
19:37
İFTAR

ERZURUM

19:04

03:54
SAHUR
19:04
İFTAR

AK Parti'li Çalık, 'misafir edilir bırakılır' diyen HDP'li Buldan'la yaptığı o görüşmeyi anlattı

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Meclis'te gündeme getirdiği, PKK tarafından kaçırılan vatandaşların durumuyla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Çalık, 'Terör örgütü PKK tarafından 2015 yılında kaçırılan Malatyalı Semih Özbey'in durumunu öğrenmek için o dönem HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ı aradım. Pervin Buldan 'Sağlık durumu iyi. Bir süre misafir edilir, bırakılır' dedi' diye konuştu.

17.02.2021 15:30:29

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara operasyonu ile ilgili TBMM Genel Kurul'da bilgi verirken, şehit olan 13 kişinin kaçırıldığı günlerde AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın, o dönem Grup Başkanvekili olan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'la yaptığı görüşmeyi gündeme getirerek, "Pervin Buldan dedi ki, 'Biraz misafir edecekler sonra bırakacaklar.' 10 tane çocuğa acımayan, askerime, polisime acır mı?" ifadelerini kullandı.

'MİSAFİR EDİLİR BIRAKILIR DEDİ'

Öznur Çalık, bugün yazılı açıklama yaparak görüşmenin detaylarını paylaştı. 13 kişinin kaçırıldığı dönemde ailelerle devamlı temas halinde olduklarını belirten Çalık, o dönemde ve sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aileleri kendisinin görüştürdüğünü aktardı. PKK tarafından kaçırılan vatandaşların durumuyla ilgili HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ı aradığını anlatan Çalık "Terör örgütü PKK tarafından 2015 yılında kaçırılan Malatyalı Semih Özbey'in annesi bir kanser hastasıydı ve diğer annelerimiz gibi yüreği yanıyordu, evladından haber almak istiyordu. Kimin kaçırdığını ve durumunu öğrenmek için o dönem HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ı aradım, annenin, ailenin durumunu konuştum. Pervin Buldan ise, 'Kim kaçırmış bakalım size döneceğim' dedi. Sonra tekrar bana dönerek, 'Sağlık durumu iyi. Bir süre misafir edilir, bırakılır' dedi. Ben de ailemize bu bilgileri verdim" diye konuştu.

'AZİZ MİLLETİMİZ İHANETLERİNİZİN FARKINDA'

Pervin Buldan'a seslenen Öznur Çalık, "Pervin Buldan'a soruyorum; PKK'nın şehit ettiği bu evlatlarımızın durumları hakkında o gün kimlerden bilgi aldınız, kimlerle konuştunuz? PKK ile aranıza neden mesafe koyamıyorsunuz? Size iradelerini emanet eden 6 milyon seçmen kundaktaki bebekleri öldüren,13 vatan evladının kafasına bir mağarada kurşun sıkan, askere, polise saldıran PKK'nın sözcüsü olmanız için oy vermedi. Aziz milletimiz ihanetlerinizin farkında, yalanlarınızın farkında. Teröre karşı amasız, fakatsız, lakinsiz ya tavır alacaksınız ya da bu eli kanlı terör örgütünün her cinayetinin ortağı olarak hesap vereceksiniz" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Anneleri'nin HDP il binası önünde beklediğini hatırlatan Çalık, "Hala anlamayan var mı Diyarbakır Anneleri'nin neden HDP'nin önünde beklediğini? Şartlar ne olursa olsun her ortamda bağrı yanan analarımızın bizler sesi olmaya devam edeceğiz. Sabır, metanet ve cesaretle ısrarlı duruşunu sürdüren bu annelerimiz terörü yenecek, milletimiz de kalleş PKK'ya destek verenleri, siyasi uzantıları ve adını telaffuz etmeyenleri unutmayacaktır. Devletimizin tüm unsurları, sınırlarımız içinde ve dışında hain PKK terör örgütünün kökünü kazıyana ve tek bir terörist kalmayana kadar mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir" dedi.

'NE YAZIK Kİ İHD'DEN SES ÇIKMADI'

Malatyalı şehit Semih Özbey'in babası Gürsel Özbey'in İnsan Hakları Derneği (İHD) ile görüşmesini kendisine aktardığını belirten Çalık, aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı:

"Baba Gürsel Özbey beni aradı. İHD evlatlarını kendilerine kavuşturacaklarını söylemiş; fakat Türkiye'de hiçbir sorunla karşılaşmamak için bir teminat istemiş. Ben bu görüşmeyi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Cumhurbaşkanımız da İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'yu hemen çağırdı, 'Evlatlarımızı sınıra kadar getirsinler oradan teslim alalım, hiçbir müdahalede bulunmayalım. Yeter ki evlatlarımızı sağ salim ailelerimize teslim edelim' talimatını verdi. Ben bunun üzerine evladımızın babası Gürsel Özbey ile tekrar görüştüm. Dedim ki; 'İHD'ye gidip evlatlarımızı getirsinler, hiçbir zorlukla karşılaşmayacaklar' dedim. Şunu da söyledim Gürsel Özbey'e; 'İHD sadece sizin duygularınızı suistimal etmek için bunu yapıyor, getirecek olsalar hiçbir teminata gerek olmadan getirirler. İnşallah gerçek olur ve Semih evladınıza kavuşursunuz'. Ne yazık ki İHD'den bir daha ses çıkmadı" dedi.

DHA

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş