DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İzmir'de 'Çanakkale Dün-ABugün' fotoğraf sergisi

İzmir'de 'Çanakkale Dün-ABugün' fotoğraf sergisi

30.05.2015 13:05:24

Fotoğraf sanatçısı Vedat Açıkalın'ın, "Çanakkale Dün-­Bugün" fotoğraf sergisi" İzmir Resim ve Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu.

Çanakkale Savaşı'nda birbirlerine karşı savaşmış Anzak askerleri ve Çanakkale gazilerinin yer aldığı törende çekilen fotoğraflar, yaşları 92-104 arasında değişen askerlerin portrelerinden oluşuyor.

Sergideki fotoğrafların 25 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu belirten Vedat Açıkalın, "Çanakkale Zaferi'nin 75. yılının kutlandığı 1990 yılında, yaşları 92 ile 104 arasında değişen Çanakkale gazilerinin, zaferin kutlanacağı 100. yıl dönümü olan 2015 yılına kadar yaşayamayacağını düşündüm. Onun için bu önemli ve tarihi olayı fotoğrafladım" dedi.

Açıkalın, "Çanakkale'de birbirlerine karşı savaşarak mücadele eden Anzak askerleri ile savaşta gazi olan kahramanlarımızı bir araya getirerek fotoğrafladım. Gazi ve Anzak askerleri ile mülakatlar yaptım. O esnada yoğun duygular yaşadım. 25 yıl önce yaşanan etkileyici anları kaçırmak istemedim. Sergide, daha önce birbirine karşı savaşan ancak daha sonra torunları aracılığıyla ortaya çıkan dostluğun verdiği heyecanı Türk insanına göstermek istedim" diye konuştu.

7 Haziran'a kadar açık kalacak sergide Çanakkale Gazilerine ait fotoğrafın yanı sıra gaziler ile Anzak askerlerinin torunları, Çanakkale savaşında kullanılan aletler, tarihi belgelerden oluşan 88 fotoğraf yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

keskin ata

meclisdeki yemini kim yaparsa yapsın batıldır namus ve şeref üstüne yeminmi olur cübbelinin din bilgisi bu kadar işte..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş