SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
Afrika’nın koronavirüs salgınına karşı '2-3 haftalık' malzeme stoku kaldı

Afrika’nın koronavirüs salgınına karşı '2-3 haftalık' malzeme stoku kaldı

Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadeleyi yürüten Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (Africa CDC) Direktörü Dr. John Nkengasong, kıtanın sadece 2-3 haftalık malzeme stoku kaldığını bildirdi.

Afrika’nın koronavirüs salgınına karşı '2-3 haftalık' malzeme stoku kaldı
8.4.2020 13:52:44

Birleşmiş Milletlerin (BM) çıkardığı "Africa Renewal" dergisinin sorularını yanıtlayan Nkengasong, dünyada sağlık malzemeleri ve koruyucu ekipmanlara erişimde yaşanan zorluklara dikkati çekti.

"Kovid-19, Afrika'da başlamadığı için şanslıydık" ifadesini kullanan Nkengasong, hastalığın yayılması safhasında çok sayıda sağlık çalışanını eğitme fırsatı bulduklarını belirtti.

Sağlık malzemelerinin temininde ciddi zorluklar yaşandığına işaret ederek New York'taki solunum cihazı ve tıbbi malzeme kıtlığını örnek veren Nkengasong, "Afrika'da biz bu ürünleri üretmiyoruz, ithal ediyoruz ama şu anda, dünya ürettiğinden daha fazlasını tüketiyorken, bizim bu ürünleri elde etmemiz zorlaşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Nkengasong, Çin, Etiyopya ve Dünya Sağlık Örgütünün ortaklığında 1 milyon test, 6 milyon maske ve 60 bin koruyucu elbisenin kıta ülkelerine dağıtıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Mevcut stok bize 2-3 haftalık zaman kazandırdı ama önümüzdeki haftalarda bizim Afrikalılar olarak kendi stokumuza sahip olmaya ihtiyacımız var."

Africa CDC'nin verilerine göre, kıta genelinde 10 binden fazla vaka görülürken, ölü sayısı da 500'e yaklaştı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

876 / 8.4.2020 15:18:55
allah afrikaya yardım etsin afrikaya tarihten buyana sebeb olanları sömürüp işgal altında tutanları her türlü biylojik silahlar ürettenleri ve afrikanın ttarihen buyana askeri ittifak olarak birleşmelerime engel olan işgalcileri ya rabbi sen bildiğin gibi yapasın inşallah amin ttarihten buyana 60 tane afrika ülkesinin askeri ittifak olarak birleşmesine güçlenmesine kimler engeller hangi ülkeler engel olduysa batık kıtalar medeniyetler gibi sen sebeb olan ülkeleri yok edesin inşallah allahım amin
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR