DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,7832 ₺

EURO

17,4971 ₺

ALTIN

976,05 ₺

BİST

2.443,77 ₺

Afgan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afgan mevkidaşı Eşref Gani Ahmedzai’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmi törenle karşıladı.

7 Yıl Önce
2015-12-24 19:16:30

İki günlük resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai için Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmi tören düzenlendi.

16 TÜRK DEVLETİNİ TEMSİL EDEN ASKERLER DE YER ALDI

Atlı süvariler, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önündeki caddede karşıladıkları Ahmedzai'ye protokol kapısına kadar eşlik etti. Hava şartları dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin içerisinde yapılan törende, tarihte kurulan 16 Türk devletinin bayrakları ile bu devletlerin dönemlerini temsil eden askerler de yer aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai'yi külliyenin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Ahmedzai'nin tören alanındaki yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Ahmedzai, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı denetledikten sonra Türkçe "Merhaba asker" diyerek tören kıtasını selamladı.

KARŞILIKLI ANLAŞMALAR İMZALANACAK

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Ahmedzai merdivenlerde Türkiye ve Afganistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına eşleriyle birlikte poz verdi. Erdoğan ve Ahmedzai, karşılamanın ardından baş başa görüşmeye geçti. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması bekleniyor. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke yetkilileri arasında anlaşmaların imza töreni gerçekleştirilecek. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ahmedzai ortak basın toplantısında gazetecilerin karşısına geçecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, günün sonunda misafiri Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai onuruna resmi akşam yemeği verecek.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş