ABD, neden Ladin ile Bağdadi'nin cesetlerini denize attı?

ABD’nin, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra cesedinin denize atıldığını açıklamıştı. Geçen hafta öldürülen IŞİD lideri Bağdadi'nin cesedi de, gömülmek yerine aynı şekilde denize atılması komplo teorilerine neden oldu.

29.10.2019 17:25:29

ABD'nin, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra cesedinin denize atıldığını açıklamıştı. Geçen hafta öldürülen IŞİD lideri Bağdadi'nin cesedi de, gömülmek yerine aynı şekilde denize atılması komplo teorilerine neden oldu. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin hafta sonu İdlib'de düzenlenen operasyonla öldürülen IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin cesedinin kalıntılarını denize gömdüğü ortaya çıktı. Amerikalıların bu kararı El Kaide'nin kurucu lideri Usame bin Ladin'in ölümünü hatırlattı.

2011'de ABD'li yetkililer bin Ladin'in cesedinin Umman Denizi'ndeki USS Carl Vinson gemisine götürüldüğünü ve denize atıldığı açıklanmıştı.

Dünyanın en çok aranan iki örgüt liderinin cesedi neden gömülmek yerine denize atıldı?

BİN LADİN, ABD'İN İDDA ETTİĞİ GİBİ İSLAMİ
KURALLARA GÖRE DEFNEDİLDİ Mİ?

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadele danışmanlarından John Brennan, bin Ladin'in cesedinin İslami usullere göre yıkandıktan ve dini gerekler yerine getirildikten sonra "denize gömüldüğünü" ifade etmişti.

İslami kurallara göre cesedin 24 saat içinde gömülmesi gerektiğini söyleyen Brennan, 24 saat içinde bunu yapabilecek bir ülke bulmanın mümkün olmadığını ileri sürmüştü.

Bağdadi'nin defnedilme şekliyle ilgili ise ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, cesedin kalıntılarının uluslararası savaş hukukuna uygun bir şekilde imha edildiğini söyledi. ABD'li bir savunma yetkilisi cesedin denize gömüldüğünü teyit etti. Ancak yetkili, cesedin yeri ve gömülme şekline ilişkin detayları paylaşmadı.

ALİMLERE GÖRE BİR MÜSLÜMANIN CESEDİNİN
DENİZE ATILMASI İSLAM'A UYGUN DEĞİL

Her ne kadar bir terör örgütü lideri olarak bilinse de bin Ladin'in cesedinin İslami geleneklere göre toprağa gömülmek yerine denize bırakılması bazı kesimlerce eleştirilmişti.

Eski el-Ezher Üniversitesi rektörü Ahmed et-Tayyib, "cesedin denize bırakılmasının dini ve insani değerlere hakaret niteliği taşıdığını" söylemişti.

Et-Tayyib gibi bazı akademisyenler de sadece zaruret halinde bir cesedin denize atılabileceğini, bunun dışındaki durumlarda Müslüman bireylerin baş kısmı Kabe'ye bakacak şekilde toprağa gömülmesi gerektiğini belirtmişti.

“TERÖRİST TAPINAĞI OLMAMASI İÇİN
BÖYLE BİR KARAR ALINDI”

Beyaz Saray'dan yapılan bir açıklamada, cesedin herhangi bir yere gömülmesi durumunda, bu yerin bir "terörist tapınağı" haline gelebileceğini öne sürülmüştü.

Fakat bu açıklama yetersiz bulundu. Bin Ladin'in, yeri açıklanmayacak gizli bir yere gömülmesiyle aynı sonucun elde edilebileceği ifade edilmişti.

Ayrıca El Kaide liderinin cesedinin hiçbir fotoğrafının paylaşılmaması birçok yerde komplo teorilerine neden oldu. Bağdadi'nin de aynı şekilde denize atılması bu iddiaları gündemi getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump pazar günü yaptığı basın açıklamasında Bağdadi'nin üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki üç çocukla birlikte öldüğünü açıklamıştı. DNA testi ile ölen kişinin yüzde 100 Bağdadi olduğunu belirtilmişti.

YORUMLAR (0)