ABD, F-16 uçaklarının satışı için Tayvan ile büyük bir anlaşma yaptı

ABD ile Çin arasında birçok alanda gerginlik sürerken; Tayvan, 10 yıl içinde 62 milyar dolar değerinde Amerikan 'F-16' savaş uçakları satın almak için büyük bir anlaşma yaptı.

15.08.2020 09:39:00

ABD ile Çin arasında birçok alanda gerginlik sürerken; Tayvan, 10 yıl içinde 62 milyar dolar değerinde Amerikan "F-16" savaş uçakları satın almak için büyük bir anlaşma yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı anlaşmayı Cuma akşamı imzalayan ülkenin adını açıklamadan duyururken, dosyaya aşina bir kaynak Agence France-Presse'e bunun Tayvan olduğunu doğruladı.

Pentagon'a göre anlaşma, F-16 savaş uçağı sayısını 90'a çıkarma imkânı sağlıyor.

Tayvan, Ağustos 2019'da, 66 F-16 uçağı satın alarak Washington'un hava cephaneliğini modernize etme onayını aldı.

Tayvan, 1992'de Amerika Birleşik Devletleri'nden satın aldığı "F-16" uçak filosuna sahip, ancak yeni sözleşme adanın ileri teknoloji ve silahlarla donatılmış daha modern savaş uçakları edinmesine izin verecek.

Anlaşmanın duyurusu, Çin'in, Pekin'in kınadığı ABD Sağlık Bakanı Alex Azar'ın adaya 3 günlük ziyaretinin sonuçlanmasının ardından, ABD'ye Tayvan konusunda "ateşle oynamama" uyarısı vermesinden yalnızca iki gün sonra geldi.

ABD'nin 1979'da Tayvan ile diplomatik bağlarını kestikten ve Çin'in üzerindeki egemenliğini tanıdığından bu yana en üst ABD yetkilisinin ilk ziyareti.

Kaynak: AFP
Çeviri: Feyza Akyıl

YORUMLAR (0)