DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

ABD Büyükelçisi: Kürt devleti niyetimiz yok

ABD Büyükelçisi John Bass, Suriye'nin kuzeyinde ABD'nin Kürt devletinin kurulmasını desteklediği iddialarına açıklık getirdi...

24.06.2015 06:35:51

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin IŞİD'in kontrolündeki Tel Abyad'ı ele geçirmesinden sonra ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulmasını desteklediği öne sürülmüştü. İddiaları reddeden ABD Büyükelçisi John Bass, "PYD ile işbirliğimiz Türkiye odaklı ya da Türkiye'nin istikrarını bozmaya yönelik ya da Suriye'de Türkiye sınırı üzerinde özerk bir Kürt bölgesi kurmaya yönelik değil," dedi.

John Bass, Star Gazetesi'nden Saadet Oruç'un sorularına verdiği cevaplar şöyle:

-Tel Abyad'daki gelişmelerle başlamak istiyoruz. Lafı dolandırmadan soralım: ABD, sınırımızda bir Kürt devleti kurma sürecine liderlik mi ediyor?

Hayır. Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bugün bir araya gelebilmemiz beni çok mutlu etti. Bunun nedenlerinden biri de geçtiğimiz hafta Türk basınında ortaya çıkan ve ABD'nin, Türkiye'nin sınırları da dahil olmak üzere bölgenin demografisini ve sınırlarını değiştirmeye yönelik bir komplo ya da büyük plan hazırladığı yönündeki anlayıştan son derece rahatsız olmam. Bunun gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur. Bizim böyle bir niyetimiz, tasarımız, politikamız yok. ABD bu bölgede sınırların değiştirilmesine karşıdır, aynı Avrupa ve Avrasya'da sınırların güç kullanarak değiştirilmesine karşı olduğu gibi.

Değinmek istediğim ikinci nokta: ABD, Türkiye, Suriye ve Irak'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklemektedir. Şu anda Suriye ve Irak'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne en büyük tehdidin DEAŞ olduğuna inanıyoruz. DEAŞ'a baskı uygulayarak faaliyet yeteneğini düşürme ve çatışmalarda verdiği kayıpları telafi etme kapasitesini azaltmaya yoğunlaştırmamızın nedeni de bu. Bu nedenle DEAŞ'ın Rakka'dan Tel Abyad'a ve Türkiye sınırına erişimini kesmenin son derece önemli olduğunu düşündük. Çünkü Terörizm Raporu'nda da göreceğiniz üzere, Türkiye hükümeti ve ortaklarının çabalarına rağmen DEAŞ son 6 ila 8 aydır Türkiye sınırına yakınlığı ve buradaki varlığından yararlanarak verdiği kayıpların bir kısmını telafi etmeyi başardı. Bu nedenle biz de DEAŞ'ın sınıra erişimini engelleyecek yollar bulmaya odaklandık.

ARAPLARI DA DESTEKLİYORUZ

-Suriye'deki PYD, PKK'nın kollarından biri. ABD, PKK'yı terör örgütü olarak görmesine rağmen, PYD'yi terör örgütleri listesine eklemiyor. Peki, bu noktada DEAŞ'a karşı PYD ile neden işbirliği yapıyorsunuz?

Suriye'de DEAŞ'a karşı mücadele veren çeşitli gruplara hava saldırıları ile destek oluyoruz. Bunlar arasında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Suriyeli Arap gruplar ve PYD de dahil olmak üzere bazı Suriyeli Kürt gruplar da var.

-Azez'de Suriyeli muhalifler IŞİD'le savaşıyor ama onları desteklemiyorsunuz?

Suriye'nin kuzeybatısında mı? Mara hattı üzerinde, Azez ve Mara'nın içinde ve çevresinde, bu alanlarda iki hafta içerisinde hava saldırıları gerçekleştirdik, ılımlı Suriyeliler'e destek amacıyla.

DEMOGRAFİ DEĞİŞMEYECEK

 -Ancak Suriyeli muhalifler ve IŞİD arasında çatışmalar meydana geldi; PYD orada değildi, siz de hava saldırısı ile destek vermediniz.

Son iki hafta içerisinde o bölgelerde DEAŞ'a karşı savaşan ılımlı Suriyeli muhaliflerin, Suriyeli Arap grupların çabalarını desteklemek için Suriye'nin kuzeybatısındaki DEAŞ hedeflerine yönelik olarak pek çok kez hava saldırısı düzenledik. Suriye'nin kuzeyindeki durumla ilgili bir şey daha söylemek istiyorum: Şu anda sürdürülen çatışmanın bölgenin demografisini kalıcı bir şekilde değiştirmek amacıyla kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Suriye'nin merkezinin kuzeyinde ya da diğer bölgelerde demografinin değiştiğini görmek istemiyoruz. Ayrıca Tel Abyad'da ya da civarında yaşayıp, çatışmalardan kaçmak için evlerini terk edenlerin güvenli olduğunu hissettikleri anda evlerine dönme fırsatına sahip olmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz.

-PYD, Tel Abyad'daki çatışmalar sırasında insanları Türkiye sınırına doğru göç etmeye zorladı ve ardından geri dönmelerine engel oldu. Sonra da Kuzey Iraklı Kürtleri Tel Abyad'a yerleştirdi. Bu sizce bir demografi operasyonu değil mi?

Ben durumu bu şekilde betimlemezdim. Bizim amacımız kesinlikle bu değil ve söylediğim gibi, demografiyi kalıcı olarak değiştirmek için mevcut çatışmadan faydalanmayı amaçlayan her çabayı reddediyoruz. İster Suriyeli Kürt olsun, ister Suriyeli Arap ya da Türkmen olsun, evini terk etmek zorunda kalan kişilerin kendilerini güvende hissettiklerinde evlerine dönebilmelerini mümkün kılacak bir sonucu sahada elde etmek istiyoruz. Yeterince güvende olduklarını hissettikleri zaman, geri dönebilmelerinin gerekliliği yönündeki beklentimizi de açık bir biçimde ortaya koyuyoruz. O nedenle, sizin de bahsettiğiniz sınırın Suriye tarafının kapatılmasına dair haberleri ciddiye alıyor, inceliyor ve güvenlik açısından iyi bir nedeni olmadıkça bu tür durumların önüne geçilmesini istiyoruz.

Türkiye'nin endişesini anlıyoruz

Peki ya PYD? Türkiye PYD'yi bir terör örgütü olarak görüyor ama siz çatışma alanında PYD ile işbirliği yapıyorsunuz.

PYD ile işbirliğimiz Türkiye odaklı ya da Türkiye'nin istikrarını bozmaya yönelik ya da Suriye'de Türkiye sınırı üzerinde özerk bir Kürt bölgesi kurmaya yönelik değil. PYD ile yaptığımız sınırlı işbirliği, Türkiye sınırı etrafındaki bölgelerde DEAŞ'a karşı gerçekleştirilen hava saldırılarını kapsıyor. Türkiye'nin PYD hakkındaki endişelerini anlıyoruz. Geçen yıl, DEAŞ'ın Türkiye'nin Suriye sınırında büyük mesafeleri kontrol ettiğini gördük. Nüfuz alanının genişlediğini ve gerçekten istikrarı bozucu bir düşman ve terör örgütü olarak faaliyetlerine devam ettiğini, Türk hükümetinin yoğun çabalarına rağmen, DEAŞ'ın Türkiye üzerinden kaçakçılık yoluyla kaynak sağlamayı sürdürdüğünü gördük. Türk devleti ve ordusu, DEAŞ mensuplarının Suriye'den ayrılıp Türkiye üzerinden farklı yerlere ulaşmasını engellemek için son derece yoğun çalışmalar yürütmek durumunda kaldı. DEAŞ'ın ideolojisini yaymasını ve pek çok ülkede ve Türkiye'de hücreler oluşturmasını önlemek Türkiye de dahil olmak üzere hepimizin menfaatinedir. DEAŞ'in burada kök saldığını görmenin uzun vadede Türkiye'nin çıkarlarıyla uyumlu olduğunu düşünmüyorum.

IRAK'TA FEDERATiF, SURiYE'DE ÜNiTER

Somut ifadelerle açıklamak gerekirse, ülkenizin bağımsız bir Kürt devletine dair politikası nedir?

Türkiye, Irak ve Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi sözcüsü Safin Dizayi ve lideri Barzani, ‘bağımsız bir Kürt devleti hayali kurduklarını ve bunun bir zaman meselesi olduğunu' belirtiyor.  Salih Müslim'in de PKK'ya bağlı ve son derece aktif olduklarını da biliyoruz. Siz de bölgede onlarla işbirliği yapıyorsunuz.

Kürt devleti yok

Onlarla Suriye'de bağımsız bir Kürt devleti ya da özerk bir bölge oluşturmak amacıyla işbirliğinde bulunmuyoruz. Tüm Suriyelilerin temsil edildiği bir hükümete sahip olan, birleşik bir Suriye'yi destekliyoruz. Ayrıca çeşitli etnik grupların yönetime katılması için uygun fırsatların nasıl dengeleneceğine karar vermek ve bu grupların menfaatlerinin anlaşılmasını sağlamak Suriye halkı açısından önemli olacak. Suriye'de PYD ile bağımsız bir Kürt devleti kurulması amacı ile ya da bu yönde bir politika hedefiyle işbirliği yapmıyoruz.

RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

İSLAM

erdoğana hainlik yaptınız cezanız:chp mhp ve akp nin birparçası birleşip hükümet kurunca doğuyu kan gölüne çevirirse ozaman görürsünüz ben masumlara acıyorum ALLAH yardımcıları olsun

ali

kendisi her ay neden diyarbakıra gidip selahattinle görüşür..??? ve neden her iki üç ayda bir gidip kandille ve barzaniyle görüşür.?? bunun sebebi nedir acaba.. boşverin kürt devleti bağıra bağıra geliyor..

kürdistan

kürtler olarak özgür ve bağımsız bir Kürdistan istiyoruz ve inşallah kurulacak da. dört tane emperyalist ve sömürgeci devlet arasında 1920 de parçalanan Kürdistanı Kürtler el birliğiyle kurmak üzere. artık bu kadar sömürüldüğümüz yeter.

hasan sadme

ropörtajı okumadım. ama açıkça söyleyeyim yalan bu niyetin varlığı bilineli tam yüzyıl oluyor. misterin ajandası belki yaşı kadar ama tarihin ve istihbaratların ajandası çok büyüktür.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan