ABD: Bir Arap ülkesi daha, İsrail’le iki gün içinde barış anlaşması imzalayacak

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Kelly Craft, önümüzdeki iki gün içinde BAE ve Bahreyn'den sonra başka bir Arap ülkesinin de İsrail ile normalleşme sürecine katılmasının beklendiğini açıkladı.

24.09.2020 09:46:42

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Kelly Craft, önümüzdeki iki gün içinde BAE ve Bahreyn'den sonra başka bir Arap ülkesinin de İsrail ile normalleşme sürecine katılmasının beklendiğini açıkladı.

Kraft, İngilizce yayın yapan Al Arabiya kanalına yaptığı açıklamada, "Başka bir Arap ülkesinin bir veya iki gün içinde İsraille bir anlaşma imzalayacağını ve diğer ülkelerin de buna uyacağını" söyledi.

Kraft, Amerikalıların Suudi Arabistan'ın İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayacağını umduğunu belirterek şunları söyledi:
"Sırada (normalleşme yolunda) Suudi Arabistan'ın olacağı gerçeğini memnuniyetle karşılayacağız; ancak önemli olan anlaşmalara odaklanmamız ve İran rejiminin Bahreyn, Emirlikler (BAE) veya İsrail'in iyi niyetlerini kullanmasına izin vermememizdir."

İsrail medyası ise Umman, Fas ve Sudan'ı İsrail ile ABD destekli normalleşme anlaşmalarına katılmaya aday ülkeler olarak gösteriyor.

İsrail'in "Walla" internet sitesi, son günlerde Abu Dabi'de ABD ile Sudan arasında İsrail ile normalleşme anlaşması yapma olasılığına ilişkin yapılan görüşmelerin bir yakınlaşma sağlanmadan sona erdiğini belirtti.

İnternet sitesinde, iki taraf arasındaki ana anlaşmazlığın, Washington'un normalleşme süreci kapsamında Sudan'a sağlayacağı ekonomik yardım paketinin kapsamı etrafında döndüğü belirtildi.

İsrail Kanalı 13 de Sudanlı olduklarını söyleyen kaynaklara, Sudan ile ABD heyeti arasında Abu Dabi'de yapılan görüşmelerin sonuçlarının "çok olumlu" olduğunu ve "yakın gelecekte" İsrail ile ilişkilerin normalleştiğini duyurmak için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Kaynaklara göre, gelecekteki anlaşma, ABD'nin Sudan'ın ağırlıklı olarak yoğun ekonomik yardımı içeren taleplerine uymasına ve terörizmi destekleyen devletler listesinden çıkarılmasına bağlı.

Dün Sudan Egemenlik Konseyi başkanı Abdulfettah el-Burhan yaptığı açıklamada, BAE'de Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmelerde İsrail'le Arap barışını da içeren birçok konuyu ele aldığını ve bu görüşmelerin sonuçlarının geçiş hükümetinin kurumlarına sunulacağını söyledi.

Kaynak: Arap ve İsrail medyası

YORUMLAR (0)