DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3686 ₺

EURO

17,4808 ₺

ALTIN

973,25 ₺

BİST

2.406,04 ₺

AB: PKK'yla görüşmeler yeniden başlanmalı

1 Aylık gecikmenin ardında Türkiye ile ilgili ilerleme raporu, Avrupa Komisyonu tarafında yayımlandı.

7 Yıl Önce
2015-11-10 13:13:01

Rapor, özellikle insan hakları ve demokrasi alanında sert eleştiriler içeriyor.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu raporunda, PKK'ya karşı kapsamlı bir askeri operasyon başlatıldığını, Kürt Sorunu'nda çözüm sürecinin durma noktasına geldiğini vurguladı.

Raporda, "Barış görüşmelerinin yeniden başlaması gereklidir" ifadesi yer aldı.

Türkiye'ye yönelik yıllık İlerleme Raporu'nda Ankara'ya insan hakları, demokrasi ve yargı bağımsızlığı konusunda eleştiriler getirildi.

Göçmen krizi ve 1 Kasım seçimleri nedeniyle ertelenen raporda, Türkiye'de son yıllarda arka arkaya yapılan seçimler ve siyasi bölünmeler nedeniyle reformların yavaşladığı kaydedildi.

'Yargı bağımsızlığı zarar gördü'

Ankara'daki bombalı saldırılara da değinilen raporda konuyla ilgili soruşturmaların "hızlı ve şeffaf bir biçimde yürütülmesi" tavsiyesi de yer alıyor.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde Temmuz'dan bu yana artan şiddetin insan hakları konusunda ciddi endişeler yarattığı görüşü de raporda yer aldı. "İfade özgürlüğünde birkaç yıllık ilerlemeden sonra bu alanda son iki yılda önemli bir gerileme görüldü" deniyor.

Raporda gazetecilere, yazarlara ve sosya medya kullanıcılarına karşı açılan davaların basın özgürlüğünü azalttığı yönündeki endişeler de dile getiriliyor.

Türkiye'deki yeni internet yasasının Avrupa standartlarının çok gerisinde olduğuna da dikkat çekiliyor.

 

.

YORUMLAR (8)

Ekrem Baltacıoğlu

Asla..! Artık PKK muhatap alınmamalı.. Yeniden görüşme için, artık bundan sonra sadece o yörenin halkı ve halka ait oluşumlar, STK ve birliktelikler muhatap alınmalı..

nergislalezar

(4)Var ise bu başarıda bir pay, gizli kahramanların payıdır .Hiçbir maddi menfaati olmadan çocuklarının geleceği için oy isteyen gönüldaşların başarısıdır bu.Var ise bir başarı yüzünü ileri gelenlere çevirmiş olanların nihayet bakmayı akıllarına getirdikleri Âmaların başarısıdır bu.İlk defa bu seçim öncesinde doğudaki hdp dışındakilerle görüşüldüğü unutulmasın.

ali çiçek

O zaman pkk yı kandilden alıp Alp dağlarına yerleştirin ve istediğiniz kadar görüşün.

nergislalezar

(5)Çözüm sürecinde uygulanan yöntemle birlikte ,mardin ağrı bitliste neden hdp nin üstün duruma geçtiği Şırnak Muş ve Diyarbakır’da da neden %80 lere dayandığınında tekrar masaya yatırılması gerekmektedir. Gelinen noktayı kendilerinin başarısı olarak göstermeye çalışanlar ve karşılığında ekstra ödül bekleyenlere başarısızlığın hesabının sorulması lazım öncelikle…

nergislalezar

(1)Bugün gelinen noktanın sebebi çözüm süreci boyunca yalnızca PKK ve HDP 'nin muhatap alınması değil midir? Ak partinin seçim sonuçlarını değerlendirirken 7 haziran ve 1 kasım arasında sınırlı tutmaması gerekli.Çok değil 2009 ile 2015'e kadar olan Türkiye seçim sonuç haritasının birer birer incelenmesi kafidir. Güneydoğudaki üç beş ille sınırlı olan HDP yi 7 haziranda Ardahan'a kadar sıçratan neydi?

cındo

Pkk kimin kahyası olduğu artık çok net. Avrupa nın elinde bir jop gibi türkiye nin başına indiriyorlar, bu hükümet diğerleri gibi batının istediği hizaya gelmez, o yüzden pkk yı ancak. .......

nergislalezar

(3)Doğunun bu hale gelmesinin sebeplerinden biri çözüm süreci yürütücüsünün HDP ymiş gibi halka sunulmasına fırsat verilmesidir.Bunun sebebi sadece Hdp değil Ak parti nin bölgedeki temsilcileridirde aynı zamanda...HDP zihniyetindekilerle beraber çalışmanın sayın temsilcilere kattığı tek şey kendilerininde yavaş yavaş dönüşmesi oldu.7 haziranla 1 kasım arasındaki küçük oynamalardan kendilerine pay çıkaranlar elbette olacaktır.Ama görünürde olanların zerre-i miskal payları yoktur.

nergislalezar

(2)Hdp nin muhteşem başarısı(!)mı yoksa Türkiye genelinde oy oranı yüzde 1'i bile bulamayan cemaatin maddi ve manevi(!) desteğimi veyahut Doğan medyasının doğudaki her evde mutlaka bulunan (!) medya ürünlerinin yönlendirmesi mi?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş