SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

32 bin lira doğalgaz faturası geldi! Mahkemeye gidecekler

Gümüşhane'de özel bir yurda yaklaşık 32 bin lira doğal gaz faturası kesildi. Yurt yönetimi faturaya itiraz ederek mahkemeye gideceğini bildirdi.

32 bin lira doğalgaz faturası geldi! Mahkemeye gidecekler
23.1.2020 23:00:00

Gümüşhane'de özel bir öğrenci yurduna yaklaşık olarak 32 bin TL'lik doğalgaz faturası geldi.

Yurt yönetimi, 'düzeltilmiş tüketim miktarı' ile ilk fatura miktarı arasında 5 bin lira fark olduğunu belirterek faturaya itiraz etti. Dağıtım şirketi aradaki farkın soğuk hava farkı olduğunu söyleyince olay mahkemelik oldu.

Gümüşhane'deki bir özel yurda 31 bin lira 819 lira doğal gaz faturası geldi. Yurt yönetimi, mahkemeye gideceğini bildirdi.

Özel Gümüşyurt Yükseköğretim Öğrenci Yurdu'na 12 Aralık 2019-13 Ocak 2020 arasındaki kullanımı için doğalgaz dağıtım firması tarafından 31 bin 819 lira fatura kesildi.

Faturaya göre yurt, belirtilen tarihlerde 12 bin 877 metreküp doğal gaz tüketti. Faturada 'düzeltilmiş tüketim' miktarı ise 15 bin 877 metreküp olarak yer aldı. İki miktar arasında 5 bin lira fark bulunduğu belirtildi.

"MAHKEMEYE GİDECEĞİZ"

Yurdun ortaklarından Ali Öztürk, kullanmadıkları doğal gazın parasını ödediklerini belirterek aradaki farkın 'soğuk hava farkı' olarak açıklandığını dile getirdi.

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Su, fatura ya da diğer sayaçlar dönüyorken doğal gaz sayacı nasıl oluyor da dönmüyor, bu nasıl iş? Sadece bizimle de alakalı bir şey değil, hava sıcaklığı 5 derecenin altına inmeyen şehirlerde bile bu fark alınıyormuş. Vatandaşın da bundan haberi yok. Mahkemeye gideceğiz."

Öztürk, firma yetkilisinin, BOTAŞ'la sözleşmeleri gereği, tüketilen doğal gazın belirlenen 0.9 yerine, 1.21 katsayısıyla çarparak gerçek tüketimi bulduklarını söylediğini aktardı.

Öztürk "Yetkili, 'Katsayıyı BOTAŞ belirliyor. Şikayetinizi BOTAŞ'a yapın' dedi. Bence kat sayıyı tahmini bir şekilde yükseltiyorlar" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE GENELİNDE UYGULANAN BİR HESAPLAMA"

Konuyla ilgili açıklama yapan doğalgaz şirketinin yetkilisi, BOTAŞ'ın kış aylarında Türkiye genelinde uyguladığı bir hesaplama olduğunu belirtti.

Şirket yetkilisi şunları söyledi: "Fazla geçen miktar BOTAŞ'ın belirlediği katsayı üzerinden düzeltilme tüketimi hesaplanıyor. BOTAŞ tüketilen KW 1.21 oranında katsayıyla çarparak gerçek tüketimi buluyor. Katsayı her ay güncelleniyor."

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR