DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

26 fil zehirlenerek öldürüldü

Zimbabveli yetkililer, Hwange Milli Parkı'nda siyanürle zehirlenmiş 26 filin daha cansız bedeninin bulunduğunu açıkladı.

7 Yıl Önce
2015-10-14 22:55:45

Zimbabve Milli Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi'nden yapılan açıklamada, geçen hafta 14 filin zehirlenmesinin ardından, korucuların park içindeki iki yerde siyanürle zehirlenmiş 26 filin daha ölü bedenini bulduğu belirtildi.

26 fil zehirlenerek öldürüldü

Milli Parklar Sözcüsü Caroline Washaya-Moyo, 16 filin Lupande, 10 filin ise Chakabvi bölgesinde bulunduğunu söyledi.

Zehirlemede siyanür etkisi

Sözcü Washaya-Moyo, fillerin zehirlenmesiyle ilgili soruşturmanın halen devam ettiğini, korucuların park için de 1 kilo kadar siyanür bulduğunu ifade etti. Ülkede geçen hafta 14 fil siyanürle zehirlenerek öldürülmüş, olayla ilgili olarak 5 kişi gözaltına alınmıştı.

2013 yılıdna Zimbabve'de kaçak avcılar 500 fili öldürmüştü

Zimbabve'de 2013 yılında kaçak avlanan avcılar 200 fili, Hwange Milli Parkı'nda da 300 fili siyanürle zehirleyerek öldürmüştü. Ülkedeki maden sanayisinde sıklıkla kullanıldığı için siyanür elde edilmesinin çok kolay olduğu biliniyor.

Fillerin dişleri için öldürüldüğü tahmin ediliyor. Fil dişi ticareti, "Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme" (CITES) kapsamında, 1989'da yasaklanmıştı. Fil dişleri, geleneksel ilaç yapımında ve hediyelik eşyalarda kullanılıyor. Bu nedenle her yıl milyonlarca dolar değerinde fil dişi yasa dışı yollarla Afrika'dan kaçırılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş