DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

1. Murad Hüdavendigar Han Bursa'da anıldı

1. Murad Hüdavendigar Han Bursa'da anıldı

24.06.2015 21:27:18
Osmanlı Devleti'nin savaş meydanlarında şehit olan ilk ve tek padişahı Murad Hüdavendigar Han, ölümünün 626. yılında Bursa'da kabri başında dualarla anıldı.

Osmangazi Belediyesi tarafından organize edilen program çerçevesinde Çekirge Mahallesi 1. Murad Hüdavendigar Camisi'nde mevlit okundu.

Mehter Takımı ve kılıç kalkan gösterilerinin ardından konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmanlı Devleti'nin 3. padişahı Sultan Murad Hazretlerinin şehadetinin 626'ncı yılında rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Murad Hüdavendigar Han için 2006 yılından beri her yıl hem Bursa'da hem de şehit edildiği Kosova'da anma programı düzenlediklerini, ilk programı 15 Haziran'da Kosova'da gerçekleştirdiklerini anımsatan Dündar, "Osmanlı İmparatorluğuna Balkan kapılarını açan Murad Hüdavendigar Han'ın kardeşlik ve hoşgörü felsefesi tüm dünyada kabul görmüştür" dedi.

Başkan Dündar, Murat Hüdavendigar Han'ın, "Beni gazi kıldın. Sonunda da lütfen ve keremen şehit eyle" duası ile şehitlik istediğini vurgulayarak, "Yabancı kaynaklar bile Osmanlı'nın büyük sultanının merhametinden, adaletinden ve cömertliğinden bahseder. Biz de onların bizlere bıraktığı bu cömertliği, kardeşliği ve hoşgörüyü gerek sosyal faaliyetlerimizle gerekse yatırımlarımızla yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Balkan ülkelerinde yaşayan kardeşlerimizle bağlarımızı koruyoruz' diye konuştu.

Program sonunda protokol ve vatandaşlar birlikte iftar açtı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

fahri selçuk

PARALEL devlet yapılanması 150yada 300yıllık bi oluşumsa, DİLİPAK SİYASAL İSLAMCILIĞIN DOĞUSUNA işaret eder... SİYASAL islamcılık 1850lerde, diger İDEOLOJİLERE alternatif olarak doğdu.. tarihten örnek verirken kendi DÜNYEVİ SİYASİ olusumunu PARALEL olarak nitelendiriyor. cünkü siyasal islamcılık, 1400yıllık GELENEKSEL SİVİL SİLSİLEİ NEBEVİ VE tarikatları ELEŞTİRİR. .. siyasal islamcı cocuklar, heyecanla, 1400yıllık İSLAM tarihini reddederler..demekki PARALEL olan 1400 asli islamı reddedenlerdir. kendi ölçülerine göre

Görüş Bildir Bizimle Paylaş