DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Zonguldak'ta meydana gelen heyelan

Zonguldak'ta meydana gelen heyelan

28.08.2015 20:30:20
Zonguldak Valisi Ali Kaban, Devrek ilçesinde bir süre önce 400 bin metrekarelik alanı etkileyen heyelan bölgesinde inceleme yaparak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Kaban, Devrek Kaymakamı Yakup Güney, Devrek Belediye Başkanvekili Osman Erenoğlu, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Karayolları ve Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileriyle Devrek ilçesi Karşıyaka Mahallesi Nizamlar mevkisinde 16 Temmuz'da 400 bin metrekarelik alanın etkilendiği heyelan bölgesinde vatandaşlarla toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından bölgede incelemelerde bulunan Kaban, yetkililerden bölgenin son durumuyla ilgili bilgi aldı.

Kaban, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, heyelan bölgesiyle ilgili çalışmaların titizlikle devam ettiğini söyledi.

Yıkılan İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin başka bir yerde eğitime devam edebilmesi için çalışma başlattıklarını ifade eden Kaban, şöyle konuştu:

"Heyelan nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımızın acilen bir meskene yerleştirilmesi ve bir kısım temel ihtiyaçların karşılanmasına kadar bütün sistem işletildi. Şu ana kadar arkadaşlarımız büyük bir gayret sarf ettiler. Ben her hafta heyelanla ilgili gelişmeler hakkında bilgi alıyorum. Arkadaşlara talimatlar veriyorum. Heyelanın ardından Karayolları yetkilileri, yaptırdıkları teknik çalışmanın ardından nasıl bir çalışma yürütüleceği konusunda karar verdi. Söz konusu yerde meydana gelen heyelanın ardından kayan toprak yükün azaltılması için çalışma başlatıldı."

- "Çalışmalar belli bir noktaya geldi"

DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerinin bölgedeki derenin ıslahının yanı sıra suyun başka yerden akıtılması için çalışma başlattığını belirten Kaban, "Oluşabilecek yoğun bir yağışta evlere zarar vermemesi ve heyelanın tetiklenmemesi için çalışmalar yaptılar. Çalışmalar belli bir noktaya geldi. Bugünkü toplantıdan çıkan sonuç şu oldu. Bu işten zarar gören insanlarımıza yapılacak yeni evlerin yanı sıra onların istediği koşullarda nasıl bir yardım yapabileceğimiz hususu çalışılacak. Sağlıklı bir şekilde sürecin bitirilmesi için çalışacağız" diye konuştu.

Zonguldak Valisi Kaban ve beraberindekiler, heyelan nedeniyle zarar gören vatandaşların sorunlarını dinledi.

Karşıyaka Mahallesi'nde başlatılan yol genişletme çalışmalarının ardından 16 Temmuz'da heyelan meydana gelmiş, bölgede yıkılma tehlikesine karşı binaların tahliye edilmesine başlanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş