DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5253 ₺

EURO

18,3114 ₺

ALTIN

992,42 ₺

BİST

3.179,99 ₺

Yunanistan hangi adaları işgal etti?

Yunanistan ile yaşanan Kardak krizi, komşunun işgal ettiği adaları bir kez daha gündeme getirdi.

6 Yıl Önce
2017-02-02 18:34:28

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Bir süredir konuşulan konuyu Hürriyet'ten Fikret Bila, bugünkü köşesine taşıdı.

ADALAR, KARDAK ÇIKIŞININ BİR SEBEBİ

Bila, Kuvvet Komutanlarının ve Genel Kurmay Başkanı Akar'ın Kardak çıkışının sebeplerinden birinin Yunanistan'ın 2004 yılından bu yana aidiyeti belirsiz adacıkları egemenliği altına alma girişimi olduğunu yazdı.

Bila, deniz hukuku ve Kıbrıs konusunda uzman eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ümit Yalım'ın, bir süredir sosyal medyada önemli bilgiler paylaştığını söyledi.

18 ADA İŞGAL ALTINDA

Bu bilgiler arasındaki "işgal" ayrıntısını da köşesinden aktaran Bila, şunları yazdı:

Yalım, haritalar üzerinden verdiği bilgilerle, Yunanistan'ın Ege'de, Kardak kayalıklarının yakınındaki Kalolimnoz Adası'yla birlikte 18 adayı işgal ettiğini ve silahlandırdığını belirtiyor.

HANGİ ADALAR?

Eski bakanlardan Prof. Dr. Suat Çağlayan ise Odatv'de yazdığı makalede Yunanistan'ın işgal ettiği ada ve kayalıkları şöyle sıralıyor:

“Koyun, Hurşit, Formoz, Eşek, Nergizcik, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi, Koufonisi ve Venedik kayalıkları.”

.

YORUMLAR (2)

hamza c.

Şu Adalar meselesine egilmemiz gerekiyor. Uluslararası anlaşmalarda Yunan a bırakılan ve adı anlaşmada zikredilen Adalar dışındaki Adalar için her yol zorlanmalı

Oral Sadıçlar

Bize hiçbir yararı olmayacak Suriyede olacağımız yerde bu adaların en az 10 tanesine bayrağımızı dikmemiz gerekirdi.Bu adaları Yunana kaptırdık Bu nedenle yüreğimiz yanıyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş