Yunanistan, AB'yi acil olarak toplantıya çağırdı

Yunanistan, Türkiye'nin Akdeniz'deki adımlarını görüşmek üzere Avrupa Birliği'ni acil olarak toplantıya çağırdı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ankara ile yaşanan sondaj krizinin üye ülkelerle görüşüleceği kaydedildi.

11.08.2020 14:41:15

Yunanistan, Türkiye'nin Akdeniz'deki adımlarını görüşmek üzere Avrupa Birliği'ni acil olarak toplantıya çağırdı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ankara ile yaşanan sondaj krizinin üye ülkelerle görüşüleceği kaydedildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Türkiye'ye ait sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in Navtex ilan ederek Kıbrıs Adası açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmesi üzerine ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırmıştı.

"Yunanistan, diplomasiyi 'Yunan tiyatrosuna' çevirmeye çalıştı"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, Yunanistan'ın AB'ye yapığı çağrıya sosyal medyadaki açıklamasıyla tepki gösterdi.
Çelik, "Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği'ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan'ın tüm Avrupa'yı “Yunan tiyatrosu”na çevirmesine izin vermemelidir." diye yazdı.

Türkiye'nin barışçıl tutumunu ortaya koyduğunu belirten Çelik, açıklamasına şöyle devam etti:
"Yunanistan her zamanki gibi diplomasiyi “Yunan tiyatrosu”na çevirmeye çalıştı. Türkiye'nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti. Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye'nin Libya ile Doğu Akdeniz'de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye'nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur. Yunanistan'ın Türkiye'nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur.Bölgedeki Yunan adalarının Türkiye'nin kıta sahanlığını kesmesi gibi bir iddia uluslararası hukukun hakkaniyet ilkesine aykırıdır.Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı."

Avrupa Birliği'nden 'Doğu Akdeniz' açıklaması

Öte yandan Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz'de meydana gelen gelişmelerin "çok endişe verici" olduğunu belirtti ve Türkiye ile Yunanistan arasında tırmanan gerilimin "iyi komşuluk ilişkileri prensipleriyle" çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano düzenlediği basın toplantısında, "Bölgedeki son gelişmeler çok endişe verici" dedi. 

Stano, "Bütün ucu açık mevzulara iyi komşuluk ilişkileri prensiplerine, uluslararası hukuka ve pozitif temaslara uygun şekilde yaklaşılmalı" diye konuştu.

Bugün Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, yeni NAVTEX ilan edilmesinin ardından Kıbrıs'ın güneybatı açığındaki bölgeye ulaşırken, Türk hücumbotu Antalya'nın Kaş ilçesi önüne, Yunan hücumbotu ise Meis Adası önüne demirledi. Yunanistan, Ankara'nın hamlesinin "yasa dışı" olduğunu savunmuştu.

YORUMLAR (0)